​Beyrut sokaklarından birine Ermeni mimar Martiros Altunyan`ın ismi verildi - Gündem
31 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

22 Nisan 2019  

​Beyrut sokaklarından birine Ermeni mimar Martiros Altunyan`ın ismi verildi

​Beyrut sokaklarından birine Ermeni mimar Martiros Altunyan`ın ismi verildi ​Beyrut sokaklarından birine Ermeni mimar Martiros Altunyan`ın ismi verildi
Lübnan’ın başkenti Beyrut’un merkezi sokaklarından birine, Ermeni mimar Martiros Altunyan’ın adı verildi.

Altunyan, Antilias Aziz Grigor Lusavorich (Aydınlatıcı) Kilisesi (1940), Küdüs Aziz Hripsime Tapğınağı (1946), Bağdat Aziz Grigor Lusavorich Kilisesi (1957) ile birtakım diğer kiliseler, Lübnan başkentinde birçok kamu binalar ve özel evler dahil olmak üzere, Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı diaspora merkezlerinde birçok değerli ve benzersiz mimari eserler yarattı.

Başarılı Ermeni mimarın adıyla sokağın adlandırılması, Beyrut’ta ilçe başkanı olan Petros Topchyan’ın inisiyatifi ile gerçekleşti.

“Haydzayn”a konuşan Topchyan, "Martiros Altunyan’ın adıyla bir sokağın adlandırılmasına dair öneri, Beyrut Büyükşehir Belediye Başkanı’na, valisine ve İçişleri Bakanlığı’na sunuldu. Bu makamlar, öneriye büyük değer vererek onu memnuniyetle kabul etti. Süreç 3.5 yıl sürdü ve dün nihayet sokağın ismi değiştirildi” şeklinde anlattı.

Martiros Altunyan, Türkiye’nin Bursa şehrinde dünyaya geldi. Paris Ulusal Güzel Sanatlar Yüksek Okulunda eğitim aldı. Aynı zamanda resim eğitimi de alan ve kiliseler içn yarattığı resimleriyle de bilinen Altunyan, mimar olarak Lübnan Cumhurbaşkanı tarafından defalarca onurlu gümüş madalyayla ödüllendirildi.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+