​Hollanda Ermenileri, Ermeni Soykırımı`nı tanıma talebiyle Hollanda hükümetine başvurdu - Gündem
26 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

24 Nisan 2019 - Bu haber 631 kez okundu.  

​Hollanda Ermenileri, Ermeni Soykırımı`nı tanıma talebiyle Hollanda hükümetine başvurdu

​Hollanda Ermenileri, Ermeni Soykırımı`nı tanıma talebiyle Hollanda hükümetine başvurdu ​Hollanda Ermenileri, Ermeni Soykırımı`nı tanıma talebiyle Hollanda hükümetine başvurdu
Hollanda Ermenileri, ülkenin hükümetini Ermeni Soykırımı’nı tanımaya çağırdı. Lahey merkezi meydanında bulunan Meclis ve Hükümet binalarının yanında 23 Nisan’da Hollanda Ermeni Kuruluşlar Federasyon'nun inisiyatifi ile bir miting düzenlendi.

Hollanda Ermeni Kuruluşlar Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, mitinge Hollanda Parlamentosu’ndan 8 milletvekili ve konuşmalarında Ermeni Soykırımı’nın tanınmasının önemini vurgulayan ve Hollanda hükümetinden Ermeni Soykırımı’nın tanınmasını talep eden başka ünlü isimler katıldı.

Eylemciler, Ermeni Soykırımı’nın tanınmasını talep eden dilekçelerini ülke hükümetine iletti. Daha sonra Türkiye Büyükelçiliğine doğru yol alan eylemciler, Büyükelçiliğinin posta kutusuna bir mektup attı. Türkiye’nin, kendi tarihinin kara sayfalarını gizlememesi ve Ermeni Soykırımı’nı tanıma cesaretini bulması gerektiğini vurgulayan mektupta, Ermeni Soykırımı’nın tanınmasının gelecek nesillerin yararına olacağı ve Ermeni ve Türk halklarının nihayet yakınlaşmasını teşvik edeceği de vurgulandı.

24 Nisan’da Hollanda’nın Assen şehrinde Ermeni Soykırımı’nın anısına ithaf edilen bir anı töreni yapılacak. Tören sırasında Ermeni, Türk ve Kürt gençler, hep birlikte Ermeni Soykırımı’nın anıtına çelenk koyarak masum kurbanların anısına saygı duruşunda bulunacak.

Hollanda Meclisi, 2018 yılında Ermeni Soykırımı’nı tanıyan kararı kabul etmişti.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+