​Ermenistan Cumhurbaşkanı: Ermeni Soykırımı`nın cezasız kalması insanlığa karşı suçlara yol açtı - Gündem
26 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

24 Nisan 2019 - Bu haber 343 kez okundu.  

​Ermenistan Cumhurbaşkanı: Ermeni Soykırımı`nın cezasız kalması insanlığa karşı suçlara yol açtı

​Ermenistan Cumhurbaşkanı: Ermeni Soykırımı`nın cezasız kalması insanlığa karşı suçlara yol açtı ​Ermenistan Cumhurbaşkanı: Ermeni Soykırımı`nın cezasız kalması insanlığa karşı suçlara yol açtı
Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan Ermeni Soykırımı kurbanlarının anma günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Sarkisyan’ın mesajında şunlar söyleniyor:

“Bugün tüm Ermeni halkı dünyanün önde gelen toplumlarla birlikte dünyanın bütün kıtalarda Ermeni Soykırımı kurbanlarını anıyor.

24 Nisan, Osmanlı Türkiyesi’nde devlet düzeyinde planlanmış bir şekilde düzenlenen Ermeni Soykırımı’nın masum kurbanlarının anma günüdür, tarihi anavatanlarında şiddete ve sınırdışı edilmesine uğrayan birçok soydaşlarımızın trajedisini yeniden anma, kaybettiğimiz manevi, maddi ve kültürel değerlerni hatırlama, insanlığa karşı en ağır suçu hakkında dünyaya bir daha da seslendirme, sağduyu ve inkara karşı çağırma yapma günüdür.

24 Nisan bizim için anma günü, ancak aynı zamanda yeniden doğuşun günüdür.

Ermeni Soykırımı'nın cezasız kalması insanlığa karşı sonraki suçlara ve soykırımlara yol açtı. Holokost’u Kamboçya’yı ve Ruanda’yı ve değer trajedileri hatırlatalım.

Bu herkese sağduyu dersi olmalı. İnsanlığa karşı işlenen bu korkunç suçun uluslararsı tanınması ve kınaması benzer suçun tekrarlanmasını önleme yolunda önemli bir adım olmalı.

Ermeni halkı ile dayanışma içinde olan ve Ermeni Soykırımı tanıyan ve kınayan tüm devletlere, uluslararası örgütlere, ruhani ve siyasi liderlere, kültürel, akademik ve bilimsel çevrelerin temsilcilerine bireylere, Ermeni halkıyla dayanışmalarını ifade eden ve Ermeni Soykırımı'nı tanıyan ve kınayan kişilere minnettarlığımızı belirtiyoruz.
Bugün kutsal kurbanlarımız önündebağımızı eğilerek aynı zamanda yaşama ve vatanımızı yeniden inşa etme idaremizi de ortaya koyuyoruz.”Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+