​Sevag Balıkçı anmasındaki konuşmadan dolayı gözaltı - Gündem
03 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արամ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

02 Mayıs 2019  

​Sevag Balıkçı anmasındaki konuşmadan dolayı gözaltı

​Sevag Balıkçı anmasındaki konuşmadan dolayı gözaltı ​Sevag Balıkçı anmasındaki konuşmadan dolayı gözaltı
Ermeni soykırımının 96. yıldönümü olan 24 Nisan’da (2011) zorunlu askerlik yaparken öldürülen Sevag Balıkçı’nın anmasında konuşma yapan Nor Zartonk Derneği’nden Alexis Kalk, aynı günün akşamında gözaltına alınıp sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

Bianet’ten Ekin Karaca’nın haberine göre, Şişli Ermeni Mezarlığı’nda düzenlenen anmaya Sevag Balıkçı’nın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Nor Zartonk, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ile HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2007’de öldürülen Agos’un Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Hareketi Başkanı Benjamin Abtan da katıldı.

Mezarlıktaki konuşmasında “Sevag’ın katilleri hala gereken cezaları almadı. Maalesef hala adalet mücadelesi Sevag için ve tüm katledilen mazlumlar için devam ediyor. Hala ülkemizde bir barış, kardeşlik dili tesis edilmiş değil. Ülkemizde maalesef katillerin dili hakim durumda. Bu durum hepimizi derinden yaralıyor, derinden üzüyor. Bu dil, adalet kavramının yerini bulmasını engelliyor. Bizler tüm katledilen mazlumlar için, Sevag Balıkçı için ve Ermeni soykırımı kurbanları için adalet mücadelemizi, eşitlik mücadelemizi, kardeşlik mücadelemizi sürdüreceğiz. Bebekten katil yaratan karanlıkla mücadele eden herkese teşekkür ediyoruz” diyen Kalk, gözaltına alındı. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Kalk’a konuşmasına dair sorular sorulduğu öğrenildi.Bu haber bia....net kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+