​Azerbaycan`da mahküm edilen Marat Ueldanov-Galustyan, Rusya`ya iade edildi - Gündem
12 Nisan 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անի / Ժամ : Այգ

Gündem :

07 Mayıs 2019  

​Azerbaycan`da mahküm edilen Marat Ueldanov-Galustyan, Rusya`ya iade edildi -

​Azerbaycan`da mahküm edilen Marat Ueldanov-Galustyan, Rusya`ya iade edildi ​Azerbaycan`da mahküm edilen Marat Ueldanov-Galustyan, Rusya`ya iade edildi

Bakü cezaevinde bulunan Rusya vatandaşı Ermeni Marat Ueldanov–Galustyan, Rusya’ya iade edildi. Marat’ın kız kardeşi Marianna Mirzoyan, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda bu süreçte kendilerine yardım eden herkese teşekkürlerini sundu.

Marianna, “Yaşasın! Zafer! Bız bunu başardık. Marat için imtihan ve işkence dolu 3 yıl. Benim için bürokrasiyle mücadeleyle dolu 3 yıl. Ve nihayet o artık Rusya’dadır” diye yazdı.

Marat Ueldanov –Galustyan, yıllar boyunca Bakü’de çalıştı, sık sık Moskova’ya gidip geldi. Azerbaycan’da otelcilik yapan Avusturyalı “Do&Co” şirketinde bir yıldan fazla çalışmiş olan Ueldanov-Galustyan, 1990’lı yıllarda ailece Bakü’den Rusya’ya taşındı.

9 Haziran 2016 tarihinde Azerbaycan’da göz altına alınan Marat, Azerbaycan’da Rusya Büyükelçiliği’nin açıklamasına göre uyuşturucu kaçaklığı yapmakla suçlanıyordu. Ancak birkaç gün sonra Büyükelçiliğe başvuran Marianna Mirzoyan, Marat’ın casuslukla suçlandığını bildirdi.

Pasaportunda Ermeni soyismi yerine eşinin Ueldanov soyismi yazıldığı için Marat, Ermeni kimliğiyle Azerbaycan’da daha önce pek dikkat çekmemişti. Ancak akrabaları, Bakü'de yapılan sorgularda etnik kimliğiyle ilgil sorular sorulduğunu anlatıyordu. 28 Nisan 2017 tarihinde Azerbaycan mahkemesinin kararıyla Marat Ueldanov – Galustyan 8 yıl hapis cezaasına mahküm edilmişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+