​Artvin`deki Ermeni Kilisesinin bitişiğinde çirkin tuvalet girişimi - Gündem
28 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Սիմ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

15 Mayıs 2019 - Bu haber 403 kez okundu.  

​Artvin`deki Ermeni Kilisesinin bitişiğinde çirkin tuvalet girişimi

​Artvin`deki Ermeni Kilisesinin bitişiğinde çirkin tuvalet girişimi ​Artvin`deki Ermeni Kilisesinin bitişiğinde çirkin tuvalet girişimi
Artvinden.com” haber sitesinin köşe yazarı Orhan Yavuz, Artvin’de bulunan bir Ermeni Kilisenin bitişiğinde tuvalet inşaati planladığını anlattı.

Haberde, “12 Mayıs 2019 tarihinde telefonla arayan bir dostum, Artvin merkeze bağlı Hamamlı (DOLİSXAN) köyünde bulunan IX. yüzyılda inşa edilmiş kilise binasına bitişik şekilde bir tuvalet yapımı girişimine dair duyumlar aldıklarını haberin gerçekliği hakkında ilgilenmemizi rica ettiler. Birkaç saat sonra da Kilise içerisinde 25-30 torba çimento, iki adet tuvalet oturağı ile binanın giriş kapısı solunda zeminde kırılmış taş parçaları ve iki adet tuvalet gideri için kullanılan S borusu fotoğraflarının kendisine ulaştığını belirterek paylaştı” denildi.

İlk önce bu haberlere pek inanamadığını ve bir yanlışlık olması gerektiğini aktaran yazar, “Doğrusu ilk tepkim, tuvalet yapımı girişiminin abartı olabileceği ve cahil bir vatandaşın evinde veya başka bir noktada ek bir yapı oluşturma ve bu malzemeleri de geçici olarak yağmurdan korunaklı bir yerde koruma amaçlı bir girişim olabileceğini düşünmüştüm...

Artvin’deki arkadaşlarını arayarak, konunun; farklı inançlara sahip toplumlar arasında kin ve nefret tohumları ekme, komşu ülke ilişkilerini zedeleme amaçlı bir provakasyon olabileceğini belirterek alana gidip konuyu net olarak öğrenmeleri ricasında bulunmuştum.

Ne yazık ki sahada yapılan inceleme iyi niyetli varsayımlarımızı ters yüz etti. Verilen bilgiye göre, Hamamlı köyü muhtarı iddia edilen yerde tuvalet yapma kararı almış, yeni gelen fotoğraflarda görüleceği üzere bina girişinin sol tarafı zeminine beton dökülmüş duvar örmek için de bir yığın tuğla binanın önüne taşınmış durumda. Bu zat, Köye gelen İl Turizm ve Kültür Müdürü ve jandarmayı da terslemiş” diye yazdı.

Anılan Kilisenin Bakanlıkça “kültür varlıkları” olarak tanımlanmış olduğunu ve binanın en yüksek önemde korunması gerektiğini bildiren Yavuz, “Birilerinin kalkıp kafasına göre günümüzden yaklaşık 1.100 yıl önce inşa edilmiş ve koruma altındaki Kilise duvarına “aklı ve eylemi kadar çirkin” bir tuvalet iliştirme niyeti ve gayreti şiddetle kınanması gereken bir durumdur” ifadelerine yer verdi.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+