​Türkiye Ermenileri Patrikliği Seçimi, Anayasa Mahkemesi`nin gündeminde - Gündem
16 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Մանի / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

22 Mayıs 2019  

​Türkiye Ermenileri Patrikliği Seçimi, Anayasa Mahkemesi`nin gündeminde -

​Türkiye Ermenileri Patrikliği Seçimi, Anayasa Mahkemesi`nin gündeminde ​Türkiye Ermenileri Patrikliği Seçimi, Anayasa Mahkemesi`nin gündeminde

Türkiye Anayasa Mahkemesi, Türkiye Ermenileri Patrikliği Seçimi konusunda derece mahkemeleri tarafından verilen kararları, 22 Mayıs’ta yapacağı toplantıda görüşecek.

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan’ın, 2008’de görevini yapamayacak kadar hastalanmasından sonra yeni patrik seçmek için bir süreç başlatılmıştı. Ancak 2010 yılında devlet, Mutafyan’ın hâlâ hayatta olduğunu gerekçe göstererek seçim yapılamayacağını ve sadece “patrik genel vekili” seçilebileceğini bildirdi.

Daha önce böyle bir statü bulunmadığına rağmen, bir dizi görüşme ve hukuki sürecin ardından “vekil” seçimi yapıldı. Tartışmalı seçim sürecinin ardından da Aram Ateşyan “patrik genel vekili” olarak seçildi.

Tekrar meydana gelen tartışmaların ardından yeni bir seçim düzenlendi, hatta Ateşyan, bu yeni seçimleri kaybetti. Ancak İstanbul Valiliği’nin, seçim yapılmasının hukuken mümkün olmadığını belirten yazısıla yapılan seçimin sonuçları geçersiz sayıldı.

8 Mart 2019 tarihinde Mutafyan’ın vefat eetmesinin ardından seçim sürecinin başlamasının önünde hukuki engel kalmadı. Ancak geride kalan 11 yıllık süreçte yaşanılan tartışmalar ve seçim sürecine dair verilen mahkeme kararlarına karşı, “din ve vicdan özgürlüğünün ihlal edildiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuruldu. İşte bu başvuru ve daha önceki mahkeme kararları 22 Mayıs mahkeme toplantısında görüşülecek.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+