​HDP milletvekili Hüda Kaya, Ermenilerin maruz kaldığı ırkçı saldırıları TBMM gündemine taşıdı - Gündem
22 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

11 Haziran 2019  

​HDP milletvekili Hüda Kaya, Ermenilerin maruz kaldığı ırkçı saldırıları TBMM gündemine taşıdı -

​HDP milletvekili Hüda Kaya, Ermenilerin maruz kaldığı ırkçı saldırıları TBMM gündemine taşıdı ​HDP milletvekili Hüda Kaya, Ermenilerin maruz kaldığı ırkçı saldırıları TBMM gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya, İstanbul'un Fatih ilçesine bağlı Samatya'da Ermenilere karşı yapılan saldırıları TBMM gündemine taşıdı.

Ermeni yurttaşlarının son ayda artık iki kez saldırıya uğradığını kaydeden Kaya, TBMM'ye konuya ilişkin soru önergesi verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması beklenen önergede, “Söz konusu saldırı sırasında ‘Bu daha başlangıç’ şeklinde sözlü ifadelerin ve yazılı tehditlerin olması mahalle halkının endişelerini artırmaktadır. Bu saldırıdan sonra da Samatya’da Ermeni vatandaşlarımızın evleri hala işaretlenmeye devam edilmektedir ve mahallede can güvenliği tehlike altındadır” ifadeleri kullanıldı.

Hüda Kaya, Bakan Soylu'nun şu soruları yanıtlamasını istedi:

“1. Saldırganların kimliği hakkında araştırma var mıdır ve ne aşamadadır?

2. Bu tür saldırıları engellemek için bakanlığınız tarafından önleyici çalışmalar var mıdır?

3. Bakanlığınız, Samatya’da vatandaşlarımızın güvenliğini sağlama noktasında ne gibi önlemler almıştır veya almayı düşünmektedir?

4. Ermeni evlerinin işaretlenmesi ile gerçekleştirilen saldırılara ilişkin Bakanlığınızın herhangi bir soruşturma açtı mı? Açtıysa soruşturma hangi aşamadadır?

5. Bugüne kadar Ermeni vatandaşların evlerini işaretleyen kişilerden kaçı yakalanmıştır? Bu kişilerden kaçı ceza almıştır?

6. Ermeni vatandaşlarımızın Samatya’da uğradığı ırkçı saldırılara karşı alınan önlemler nelerdir?

7. Hükümet yetkililerinin azınlıklara karşı kullandığı aşağılayıcı ve öteleştirici dil bu saldırıların artmasında rol oynamış mıdır?

8. Farklı etnik ve inançtan olan vatandaşlarımızın yurdumuzda huzur ve güvenle yaşayabilmeleri için Devlet görevlilerinin ayırımcı ve nefreti artıran dil ve politikalarını değiştirme ve dönüştürmesi hakkında ne çalışmalar öngörülmektedir?”


Hatırlanacağı üzere, Samatya’da yaşayan Ermenistan vatandaşı Arpine T., evinin kapısında kimliği bilinmeyen kişiler tarafından bıçaklı saldırya uğramıştı. Saldırıcılar, “Bu daha başlangıç” diye bağırarak kaçarken, mahalledeki Ermeni evlerinin işaretlenmeye başlandığı da ortaya çıkmıştı. Olaydan sona aynı mahallede bir başka Ermeni vatandaşın de ırkçı saldırıya maruz kaldığı öğrenildi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+