​Ruhani Kurul: 27 Haziran`da Patriklik Kaymakamı seçimi yapılacak - Gündem
28 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Սիմ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

18 Haziran 2019  

​Ruhani Kurul: 27 Haziran`da Patriklik Kaymakamı seçimi yapılacak -

​Ruhani Kurul: 27 Haziran`da Patriklik Kaymakamı seçimi yapılacak ​Ruhani Kurul: 27 Haziran`da Patriklik Kaymakamı seçimi yapılacak

Türkiye Ermeni Patrikliği Ruhani Kurulu, Patrik seçimine kadar süreci yürütecek Patriklik Kaymakamı seçiminin 27 Haziran'da yapılacağını açıkladı. Seçimde Patrik II. Karekin'in ölümü ve Patrik II. Mutafyan'ın iş göremez oluşunun tescillendiği dönemin ilkelerine sadık kalınacak.

Ruhani Kurul'un bugünkü toplantısından sonra yapılan açıklama şöyle:

"Patrikhane Ruhani Kurulu 18 Haziran 2019 Salı günü saat 10.00'da Patrik Genel Vekili Aram Başepiskopos Ateşyan'ın riyasetinde ve Sahak Episkopos Maşalyan'ın başkanlığında toplandı. Kurul'un 10'uncu oturumunda Patriklik Kaymakamı seçimi görüşüldü. Müzakereler sonunda 27 Haziran Perşembe günü saat 10.00'da Ruhani Genel Kurulu'nun Patriklik Kaymakamı seçimi gündemiyle toplanması kararı alındı. Patriklik Kaymakamı seçimi eski örnekler ve Nizamname'nin öngörüleri doğrultusunda Türkiye'de görevli bütün ruhanilerin katılımıyla gerçekleşecek. Daha önceleri müteveffa Patrik II. Karekin'in (Kazancıyan) ölümünden ve Patrik II. Mesrob'un (Mutafyan) iş göremez durumu tescillendikten sonra gerçekleştirilen Patriklik Kaymakamı seçimlerinde de aynı ilkelere sadık kalınmıştı."

Patrik II. Mesrob'un (Mutafyan) 8 Mart 2019'da hayatını kaybetmesinden sonra Patrik seçimi sürecine girilmişti. Yas dönemi bittikten sonra toplanan Ruhani Kurul, Patriklik Kaymakamı (Değabah) seçimine gerek görmemiş ve süreci Başepiskopos Ateşyan'ın yürütmesine karar vermiş, ancak İçişleri Bakanı Soylu'nun Patrikhane'yi ziyaret edip Patriklik Kaymakamı (Değabah) seçimi yapılması gerektiğini hatırlatmasından sonra Patriklik Kaymakamı seçimi hazırlıklarına başlanmıştı.

Bu haber Agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (Agos) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+