Ermenistan, Türk kökenli Alman yazarını Almanya onur madalyası için aday gösterdi, - Gündem
31 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

20 Haziran 2019  

Ermenistan, Türk kökenli Alman yazarını Almanya onur madalyası için aday gösterdi,

Ermenistan, Türk kökenli Alman yazarını Almanya onur madalyası için aday gösterdi, Ermenistan, Türk kökenli Alman yazarını Almanya onur madalyası için aday gösterdi
Goethe Enstitüsü, kültürlerarası diyaloğun teşvik eden kişileri Almanya Federal Cumhuriyeti’nin onur madalyasıyla onurlandırıyor. 2019 yılında bu ödül, Türk kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı’ya takdim edilecek. Bu madalya için Akhanlı’nın Ermenistan tarafından aday gösterildiği dikkat çekti.

Ödül Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, “Söz konusu adalet olurken sessiz kalamayanlar vardır. Onlardan biri olan Doğan Akhanlı, Türkiye’nin geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini açık ve net şekilde ifade ediyor. Onun eserleri gerçektir, halkları barışa götüren özel yollar olan romanlarında mükemmel bir şekilde yansıtılan acı bir gerçek."

Sessiz kalamadığı için Türkiye’de baskılara maruz kalan ve defalarca hapsedilen Doğan Akhanlı, kitaplarında sık sık Ermeni Soykırımı konusuna da değiniyor. Türkiye’de gerçekleştirilen Ermeni Soykırımı’ndan açık bir şekilde bahseden yazar kendini Ermeni ve Türk halkları arasında bir köprü olarak görüyor ve iki halkı barıştırmak hedefindedi.

2018 baharında Yerevan Goethe Merkezi’nin davetiyle Ermenistan’ı ziyaret eden Akhanlı, bu ziyaretin ardından Yerevan Goethe Merkezi tarafından ödüle aday gösterildi. Doğan Akhanlı, “Kıyamet Günü Yargıçları”, “Babasız Günler” ve “Granada’da gözaltı veya Türkiye Bir Diktatörlüğe mi Sürükleniyor?” adlı romanları ve “Annenin Sessizliği” adlı tiyatro oyununu Almanca olarak kaleme aldı.

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin onur madalyasının takdim töreni, her yıl Johann Wolfgang Goethe’nin doğum günü olan 28 Ağustos’ta düzenleniyor.


Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+