​Yeni parti dünyaca ünlü ekonomistin peşinde - Gündem
13 Nisan 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Պարխար / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

27 Haziran 2019  

​Yeni parti dünyaca ünlü ekonomistin peşinde -

​Yeni parti dünyaca ünlü ekonomistin peşinde ​Yeni parti dünyaca ünlü ekonomistin peşinde

Ali Babacan başkanlığında yeni parti kurmak için çalışma yaptırdığı iddia edilen Abdullah Gül, ekonomist Daron Acemoğlu'nu da parti kurucusu yapmak istiyor.[

AK Parti içinden yeni bir parti kurmak için çalışma yürüten 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dünyaca ünlü ekonomist Daron Acemoğlu'nu da partinin kurucusu yapmak istiyor. Acemoğlu'na Cumhurbaşkanlığı döneminde ödül veren Gül, yeni partinin de ‘ekonomik' konularında öne çıkmasını istiyor.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, Babacan önderliğinde yürütülen parti çalışmasının arkasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Haşim Kılıç, Sadullah Ergin, Beşir Atalay, Fehmi Koru gibi isimler bulunuyor. Özellikle yeni isimlerin parti kurucusu olması için çalışma yürütülüyor.

2013'TE ÖDÜL VERDİ

Kurucu olması istenen Prof. Daron Acemoğlu, Türkiye'de fazla tanınmıyor. 2013 yılında Gül Cumhurbaşkanı iken Acemoğlu'na Kültür ve Sanat Ödülü verildi. Ödülü Gül'ün elinden alan Acemoğlu, “Dünyada en çok alıntı yapılan ilk 10 Ekonomist” arasında gösteriliyor.

Acemoğlu, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde görev yapıyor. Ermeni kökenli bir ailenin çocuğu olan Acemoğlu, Turgut Özal hükümetinde Devlet Bakanı olan İsmail Özdağlar'ın kızıyla evlenmişti..

Bu haber haber3 kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (haber3) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+