​Dink davasıında yeni gelişme: mahkeme, 7 sanık için hapis cezası kararını açıkladı - Gündem
14 Nisan 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Վանատուր / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

19 Temmuz 2019  

​Dink davasıında yeni gelişme: mahkeme, 7 sanık için hapis cezası kararını açıkladı -

​Dink davasıında yeni gelişme: mahkeme, 7 sanık için hapis cezası kararını açıkladı ​Dink davasıında yeni gelişme: mahkeme, 7 sanık için hapis cezası kararını açıkladı

Türkiye’de yayınlanan Ermeni “Agos” gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin dava kapsamında 7 sanık hakkında bazı suçlamalarla ilgili mahkeme kararı verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar Yasin Hayal ve Ogün Samast ile tutuksuz sanıklar Osman Hayal, Ersin Yolcu ve Zeynel Abidin Yavuz, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle katıldı. Tutuksuz sanık Erhan Tuncel ile Dink ailesinin avukatları ile bazı sanık avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Gerçekleştirdiği müzakerenin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Erhan Tuncel'i Trabzon'daki Mc Donald's bombalamasında 6 mağdura karşı "tasarlayarak ve bomba kullanarak kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 78 yıl, "mala zarar vermek" suçundan 1 yıl, "silahlı suç örgütüne üye olmak" suçundan 2 yıl 6 ay, Dink'in öldürülmesine ilişkin "kasten öldürmeye yardım" suçundan 18 yıl olmak üzere toplamda 99 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Heyet aynı zamanda sanık Tuncel'in tutuklanmasına da karar verdi.

Sanık Yasin Hayal'in, "silahlı suç örgütü kurma ve yönetme" suçundan 7 yıl 6 ay, Dink’i öldüren Ogün Samast'ın ise "silahlı suç örgütüne üye olmak" suçundan 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırılması kararlaştırıldı.

Sanık Zeynel Abidin Yavuz'u Dink'in öldürülmesine ilişkin "kasten öldürmeye yardım" suçundan 12 yıl 6 ay, "silahlı suç örgütüne üye olmak" suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün olmak üzere toplamda 14 yıl 22 gün hapis cezasına mahkum eden mahkeme heyeti, Yavuz'un tutuklanmasına da karar verdi.

Sanık Tuncay Uzundal, Dink'in öldürülmesine ilişkin "kasten öldürmeye yardım" suçundan 15 yıl, "silahlı suç örgütüne üye olmak" suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün olmak üzere toplam 16 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılırken, sanıklar Ahmet İskender ile Ersin Yolcu'nun "silahlı suç örgütüne üye olmak" suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına karar verildi.

Hatırlanacağı üzere, ünlü Ermeni gazeteci ve yazar Hrant Dink, 19 Ocak 2007 tarihinde “Agos” binasının önünde öldürüldü. Dink cinayetinin planlanması ve gerçekleştirilmesiyle suçlanan onlarca sanık arasında birtakım üst düzey kamu görevliler yer alıyor. Türkiye’de en çok konuşulan ve takip edilen davalardan biri olan Dink davası, 12 yıldır devam ediyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+