​Ermenistan’ın Vanadzor şehrinde Andranik Paşa’nın bronz heykeli dikilecek - Gündem
14 Mayıs 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վանատուր / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

05 Ağustos 2019  

​Ermenistan’ın Vanadzor şehrinde Andranik Paşa’nın bronz heykeli dikilecek -

​Ermenistan’ın Vanadzor şehrinde Andranik Paşa’nın bronz heykeli dikilecek ​Ermenistan’ın Vanadzor şehrinde Andranik Paşa’nın bronz heykeli dikilecek

2018 yılının 12 Nisan tarihinden itibaren ‘İnterkap’ hayırsever derneği Vanadzor şehrinde Andranik Paşa’nın heykeli yerleştirme amacıyla bağış kampanyası başlatmıştı.

Bu girişimde bulunan dernek öncellikle kendi çevredeki akraba ve dostlara başvurmuştu. Daha sonra 1 sene içerisinde bağış kampanyası yayıldı ve bütün halkın kendi isteğşyle katıldığı geniş bir bağış kampanyasına dönüştü.

Heykelin kaidesi artık hazır ve şu an bronz heykeli hazırlama çalışmaları Gyumrili heykeltraş Hovhannes Papoyan’ın atölyesinde devam ediyor.

Andranik Paşa’nın heykelini genç heykeltraş Geğam Begcanyan yapıyor, mimari de Suren Abovyan’dır. Heykelin açılışının Ermenistan’ın Bağımsızlık günü olan 21 Eylül’e kadar gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Andranik Ozanyan 25 Şubat 1865 yılında Batı Ermenistan’ın Şebinkarahisar şehrinde dünyaya geldi. Şebinkarahisar’daki Ermeni Muşeğyan okulunu bitirdikten yaklaşık 1 sene sonra Osmanlı Hükümetinin Ermenilere karşı Zulüm politikası başlamıştı artık. Aşağılamalara maruz kalan Ermeni halkının onurunu ve hayat güvenliğini savunmak için genç Andranik’in ilk eylemi Ermenileri zulmeden Jandarma komutanının öldürülmesi oldu. Hapis cezasına çarpıtılan Andranik bir süre sonra hapisten kaçmayı başarıyor.

O günden beri hayatın sonuna kadar Fedayi, General, Paşa ünvanlarıyla bilinen ve hayattayken artık efsaneleşmiş Andranik Ozanyan birçok savaşlara, kurtuluş mücadelelere katıldı. Osmanlı Hükümeti tarafından Ermenilere karşı düzenlenen terör eylemleri, Birinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirilen Ermeni Soykırımı, Ermeni halkın içinde yayılan farklı hastalıklar, devrim hareketleri, anlaşmazlıklar ve politik oyunlar. İşte Andranik Paşa’Nın yaşadığı dönemin genel tablosu.

Büyük kahraman vatanından çok uzakta, ABD’nin Chico şehrinde 31 Ağustos 1927 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 1927 yılının Eylül ayında onun cesedi Paris’e gönderildi ve meşhur Père Lachaise Mezarlığında defnedildi.

2000 yılında Andranik Paşa’nın naaşı bir yolculuk daha gerçekleştirip Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da bulunan ‘Yerablur’ askeri mezarlığında Karabağ savaşında hayatlarını kaybeden askerlerin yanında rahatını buldu.

Andranik Paşa’nın adı birçok meydan, okul, mahalle ve sokaklara verildi. Birçok şehir ve köylerde ise onun heykelleri duruyor. Onun kahramanlıkları dile getiren birçok edebiyat eserleri mevcut.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+