​Ermenistan’ın Gyumri şehrinde Rus-Osmanlı savaşında şehit olan Rus askerlerini andılar - Gündem
22 Eylül 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Հոռի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

20 Ağustos 2019  

​Ermenistan’ın Gyumri şehrinde Rus-Osmanlı savaşında şehit olan Rus askerlerini andılar

​Ermenistan’ın Gyumri şehrinde Rus-Osmanlı savaşında şehit olan Rus askerlerini andılar ​Ermenistan’ın Gyumri şehrinde Rus-Osmanlı savaşında şehit olan Rus askerlerini andılar
Ermenistan’ın Gyumri (eski adı Leninakan) şehrine gelen ziyaretçiler artık 9 senedir mutlaka ‘Onur tepesi’ anıtını da ziyaret ediyorlar ve 19’uncu yüzyılda tam bu anıtın yerinde yaşanan olaylar hakkında tarih bilgileri ediniyorlar. Burada 240 Rus subay ve asker toprağın altında yatıyor.

20 Ağustos tarihinde yine Gyumri’de 1828, 1855 ve 1877-1878 yıllarında Rus-Osmanlı Devleti savaşlarında hayatlarını kaybeden 240 Rus askerini andılar.

Gyumri’deki ‘Onur tepesinde’ gömülen Rus askerler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra çiçekler bırakıldı, Ermenistan ve Rusya milli marşları çalındı, Rus Ortodoks kilisesinin din adamlarından Timofey tarafından dua okundu.

Etkinliğe Ermenistan’da Rusya Federasyonu Konsul yardımcısı Dmitri Gridnyev ve Ermenistan’ın Şirak idari bölgesinin yerel yönetimini temsil eden memurlar katılıyordu. Dmitri Gridnyev Ermeni ve Rus halklarının asırlar süren dostluğunu hatırlatan bu tür etkinlikleri önemsediğini vurguladı.

Rusya Federasyonu Konsul yardımcısı yaptığı konuşmada “Öncelikle burada 19’uncu yüzyılda Rus-Türk savaşında şehit olan kahramanlarımızın anısına saygı gösteren herkese Konsolosluğumuz adına teşekkür etmek istiyorum. ‘Onur tepesi’ iki halklarımızın dostluğunun bir göstergesidir. Tarih kaynaklarına göre tam bu yerde 240 Rus subay ve asker son durağını buldu. 9 sene önce Ermenistan ve Rusya Cumhurbaşkanları tarafından açılan bu anıt aramızdaki vefa ve dostluğun bir ifadesidir” sözlerini dile getirdi.
Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+