​Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Sahak Maşalyan’a kisve taşıma izni verildi - Gündem
28 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

23 Ağustos 2019  

​Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Sahak Maşalyan’a kisve taşıma izni verildi

​Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Sahak Maşalyan’a kisve taşıma izni verildi ​Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Sahak Maşalyan’a kisve taşıma izni verildi
İstanbul Ermeni Patrikhanesi Sekreteriyasının sunduğu bilgilere göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, 9 Ağustos 2019 tarihli 1416 sayılı kararnamesiyle Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan'a kamusal hayatta da kisve giyme/taşıma izni tanıdı.

2019 yılın Mart ayında Türkiye Ermenileri 84’üncü Patriği Mesrob Başpiskopos Mutafyan’ın vefatından sonra yeni patrik seçmek için bir süreç başlatıldı. Bu sürecin bir parçası olarak Patriklik Kaymakamı seçimi gerçekleşti ve sonuçta Episkopos Sahak Maşalyan bu göreve seçildi.

Karaname ile devlet resmi olarak bu gerçeği belirterek 18 Ağustos 2010 tarihinde aldığı kararı iptal ediyor. O kararla ise kamusal hayatta da kisve giyme/taşıma izni Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan’a tanınmıştı.

Genellikle Türkiye’de kamusal hayatta da kisve giyme/taşıma izni sadece o anda kilisenin başında olan kişiye tanınıyor. Devlet tarafından bu iznin verilmesi yapılan seçimin onaylanması anlamına geliyor.
Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+