​Akhtamar Adası`nda ayin hazırlıkları - Gündem
04 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մարգար / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

05 Eylül 2019  

​Akhtamar Adası`nda ayin hazırlıkları

​Akhtamar Adası`nda ayin hazırlıkları ​Akhtamar Adası`nda ayin hazırlıkları
8 Eylül’de yapılacak ayin için çalışmalar devam ederken, Van Valiliği öncülüğünde ilgili kurumlar Akhtamar Adası’nda hazırlıklarla ilgili incelemelerde bulundu.

Van Vali Yardımcısı Ferhat Atar, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ ve ilgili kuruluşların temsilcileri ile birlikte Akhtamar Adası’nda ayin öncesi son hazırlıkları gözden geçirdi. Görev dağılımı ile ilgili yerinde incelemelerde bulunan Vali Yardımcısı Ferhat Atar, 8 Eylül’de yapılacak olan ayin öncesinde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması adına çalışmaların titizlikle yürütülmesi talimatını verdi. Ayin hazırlıkları ile ilgili açıklamada bulunan Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, “Pazar günü yapacağımız Ermeni ayini ile ilgili şu ana kadar yapılan çalışmaları değerlendirmek, ilgili kurum ve kuruluşların yapacakları hazırlıkları değerlendirmek amaçlı geldik. 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının ortak protokolü gereği yapılan Ermeni ayininin 7’ncisini gerçekleştireceğiz. Ermeni ayini, 3 yıl güvenlik nedeniyle yapılamamıştı. Geçen yıl başlattık ve bu yıl da yine karşılıklı görüşmeler neticesinde yapılacaktır” dedi.

Akhtamar Adası ve Kilisesi’nin inanç turizmi açısından Türkiye’nin önemli bir destinasyon merkezi olduğuna vurgu yapan Aktuğ, “Ermeni ayini inanç turizmi açısından hem Van’ın tanıtımı noktasında hem de turizme katkı noktasında çok önemli bir etkinlik olarak düşünülüyor. Şuanda tüm otellerimizde eylül ayı sonuna kadar yüzde yüzlük bir doluluk oranı var. Bu sektöre de olumlu yansıyor. Temennimiz gelecek olan misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayabilmek ve mutlu bir şekilde gönderebilmektir” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl Akdamar Adası’nı yerli ve yabancı yaklaşık 157 bin turistin ziyaret ettiğini dile getiren Aktuğ, “Bu yıl 8 aylık verilere baktığımızda Akdamar Adası’nı yerli ve yabancı 162 bin turist ziyaret etmiş olup, 12’nci ayın sonunda bu sayının 200 binin üzerinde olacağını tahmin ediyoruz. Yine Ermeni ayinine bu yıl daha fazla bir yoğunluk bekliyoruz. Çünkü otellerin doluluk oranı, bunu en güzel şekilde ispatlıyor” diye konuştu.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+