Perşembe’deki Yason Kilisesi Papaz Evi restore ediliyor - Gündem
01 Mart 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Արեգ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

13 Ekim 2019  

Perşembe’deki Yason Kilisesi Papaz Evi restore ediliyor -

Perşembe’deki Yason Kilisesi Papaz Evi restore ediliyor Perşembe’deki Yason Kilisesi Papaz Evi restore ediliyor

Yason Yarımadası’nda bulunan ve 1869 yılında inşa edilen Yason Kilisesi’nin yanındaki Papaz Evi’nin aslına uygun olacak şekilde restorasyon çalışmaları başladı.ORDU- Ordu il merkezine ortalama 16 kilometre mesafede bulunan Perşembe ilçesindeki doğal sit alanı statüsündeki Yason Yarımadası’nda bulunan ve 1869 yılında inşa edilen Yason Kilisesi’nin yanındaki Papaz Evi’nin aslına uygun olacak şekilde restorasyon çalışmaları başladı. Mitolojiye göre bu yarımadaya Kaptan Yason liderliğinde Argonotlar Herkül ile altın postu aramak için geldiler.

Ağırlıklı olarak Yunan turistlerin de ilgi gösterdiği Çaytepe Köyü sınırları içindeki Yason Yarımadası, Karadeniz sahili boyunca üzerinde kilise bulunan tek yarımada özelliği taşıyor.

Yason Yarımadası’nı turizme kazandırmayı amaçladıklarını belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Yason Kilisesi’nin yanındaki Papaz Evi’ni de restore altına aldıklarını ifade ederek burasının yurt içi ve dışında tanıtımına başladıklarını, THY led ekranlarına yarımadanın resmini koyduklarını söyledi.Bu haber turkiyeturizm.com kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (turkiyeturizm.com) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+