​The Jerusalem Post: Ermeni Soykırımını tanımayan İsrail geçmişteki hatalarını düzeltebilir - Gündem
14 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

05 Kasım 2019  

​The Jerusalem Post: Ermeni Soykırımını tanımayan İsrail geçmişteki hatalarını düzeltebilir -

​The Jerusalem Post: Ermeni Soykırımını tanımayan İsrail geçmişteki hatalarını düzeltebilir ​The Jerusalem Post: Ermeni Soykırımını tanımayan İsrail geçmişteki hatalarını düzeltebilir

İsrail’in The Jerusalem Post gazetesinde yayınlanan makalede ABD Temsilciler Meclisi tarafından Ermeni Soykırımı tasarısının kabul edilmesi kapsamında İsrail’in bu konuya yaklaşımını ele alındı. Türkiye ile ilişkilerden dolayı zamanında İsrail’in maalesef Ermeni Soykırımı tanımadığını ifade ederek makale yazarı şimdi İsrail’in hataları düzeltmek imkanına sahip olduğunu belirtti.

Soykırımın içinden geçen insanlar tarafından oluşturulan İsrail devleti yazara göre aynı süreçten geçen ve soykırım yaşayan başka bir halkın vaziyetini anlayamadı.

Şimdi o hataları düzeltme zamanı ve İsrail-Türkiye ilişkileri şu an çok düşük seviyede bulunuyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yahudi karşıtı ifadeler kullandığını ve İsrail’i Gazze’de katliam yapmakla suçladığını hatırlatan Yahudi gazeteci Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin 1 ay süren askeri operasyonu sırasında Gazze’de son iki yıla kıyasla daha çok insanın öldüğünü vurguladı.

Dramaturg, gazeteci ve İsrail eski Maliye Bakanı Yair Lapid kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “ABD Temsilciler Meclisi tarafından Ermeni Soykırımı tasarısı için yapılan oylama tarihi gerçekleri ve adaletin uğruna bir sesti. Türkiye’nin dünyayı korkutup Soykırımın tanınmamasına izin verilmemeli. Ben İsrail’in Ermeni Soykırımı tanıması için mücadeleyi devam edeceğim” ifadelerine yer verdi.

İsrail eski Eğitim ve İçişleri Bakanı Gideon Saar da Twitter üzerinden paylaşımda bulunarak “ABD Kongresi Temsilciler Meclisinin 100 sene önce Ermenilerin kitlesel katliamlarını soykırım olarak tanımlayan bu ahlaki ve ilkesel adımı takdirle karşılıyorum. İsrail de aynısını yapmalı” sözlerini dile getirdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+