​Yunanistan Cumhurbaşkanı Ermeni Soykırımı anıtını ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu - Gündem
06 Mayıs 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մադեղ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

05 Kasım 2019  

​Yunanistan Cumhurbaşkanı Ermeni Soykırımı anıtını ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu -

​Yunanistan Cumhurbaşkanı Ermeni Soykırımı anıtını ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu ​Yunanistan Cumhurbaşkanı Ermeni Soykırımı anıtını ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos Ermenistan’a yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde 5 Kasım tarihinde Yerevan’da bulunan Ermeni Soykırımı anıtını da ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu. Ermeni Soykırımı anıtı ziyaretinde Yunanistan Cumhurbaşkanını Ermenistan Çevre Bakanı Erik Grigoryan ve Yervan Belediye Başkanı Yardımcısı Hayk Sargsyan eşlik ediyordu.

Ermeni Soykırımı Müze-enstitüsünun müdürü Harutyun Marutyan Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’a Soykırım anıtının hikayesini anlattı. Ermeni Soykırımı müze-enstitüsünü gezen Yunanistan Cumhurbaşkanı müzenin hatıra defterinde not yazdı.

Gazetecilerle görüşme sırasında yaptığı açıklamada Prokopis Pavlopoulos “Ermeni Soykırımı hafızası canlı tutulmalı, çünkü soykırımlar unutulursa o suçlar yeniden tekrarlanır. Bu Yerevan’dan herkese yapılan bir çağrıdır. Görüyoruz ki dünyada benzer olaylar tekrarlanıyor ve insana, medeniyete düşman olan şahıslar var. Biz de Ermenilerin yaşadıklarını yaşadık. Ermenistan Cumhurbaşkanını ve Hükümetini bizi misafir ettiklerinden dolayı sonsuz teşekkür ediyorum. Ermeni-Yunan ilişkilerinin uzun yıllara dayanan tarihi var ve biz ortak hafızamızı canlı tutmalıyız” sözlerini dile getirdi.

Daha sonra Yunanistan Cumhurbaşkanı Soykırım anıtının önünde bulunan hatıra parkında Soykırımda hayatını kaybeden kurbanlar adına ağaç dikti.

25 Nisan 1996 tarihinde Yunanistan Parlamentosu Ermeni Soykırımı tanıyan yasa tasarısın kabul etti, 9 Eylül 2014 tarihinde ise Ermeni Soykırımının inkarını suç sayan yasa tasarısı tekrar Yunanistan Parlamentosu tarafından kabul edildi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+