​Ermeni siyasetbilimci: Vetoya rağmen Ermeni Soykırımı tasarısı Senatoya girebilir - Gündem
21 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

16 Kasım 2019  

​Ermeni siyasetbilimci: Vetoya rağmen Ermeni Soykırımı tasarısı Senatoya girebilir -

​Ermeni siyasetbilimci: Vetoya rağmen Ermeni Soykırımı tasarısı Senatoya girebilir ​Ermeni siyasetbilimci: Vetoya rağmen Ermeni Soykırımı tasarısı Senatoya girebilir

Ermeni siyaset bilimcisi Suren Sargsyan Facebook sayfasından ABD Cumhuriyetçi Partisinin Senatör Lindsey Graham tarafından Ermeni Soykırımı tasarısının bloke etmesine değindi.

Suren Sargsyan’a göre tasarının Senato gündemine yer alma şansı daha yitirilmedi ve gündeme gelebilmek için üç seçenek var:

1) Senatör Lindsey Graham vetosunu geri çekiyor. Toplum baskısı olursa böyle bir seçenek mümkündür.

2) Graham bu kararında yalnız kalabilir eğer senatörlerin çoğunluğu tasarıya destek vermeye karar verse. Bu da meslektaşları tarafından bir baskı olur.

3) Senatoda çoğunluk teşkil eden Cumhuriyetçi Partisinin Grup Başkanı Mitch McConnel vetoyu iptal edip Soykırım tasarısını oylamaya sunabilir. Bu durumda veto kullanan senatör oylamayı erteleyebilir ve tasarıyla ilgili tartışmalar, duruşmalar organize edebilir.

Ermeni siyaset bilimcisi Suren Sargsyan şu an Lindsey Graham’ın Türk lobisiyle olan bağlantıları incelediklerini ve bu konuda elde ettikleri bilgileri yakında paylaşacaklarını ifade etti.

Hatırlanacağı üzere ABD Temsilciler Meclisi, 29 Ekim günü yaptığı oylamada, 1915 Ermeni Soykırımını tanıyan bir karar tasarısını kabul etmişti. Bu tasarının Senato tarafından da onaylanması bekleniyordu. ABD Senatosu'nda Demokrat Senatör Bob Menendez, Ermeni Soykırımının resmen tanınmasını öngören bir karar tasarısının Genel Kurul'da oylanmasını talep etti. Söz konusu talep karşısında Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Erdoğan-Trump görüşmesinden sonra tasarının oylanmasına karşı görüş bildirdi ve oylamayı bloke etti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+