​Ermenistan Dışişlerinden Azerbaycan Cumhurbaşkanı`na tepki - Gündem
19 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

26 Kasım 2019  

​Ermenistan Dışişlerinden Azerbaycan Cumhurbaşkanı`na tepki -

​Ermenistan Dışişlerinden Azerbaycan Cumhurbaşkanı`na tepki ​Ermenistan Dışişlerinden Azerbaycan Cumhurbaşkanı`na tepki

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Basın Sözcüsü Anna Nağdalyan, Sumgayıt şehrinin 70. kuruluş yıldönümü vesilesiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in konuşmasını yorumladı.

Azerbaycan’ın iç siyasi sorunlarının çözümi hedefiyle Dağlık Karabağ sorununun ve özellikle Sumgayıt katliamı konusunun kötüye kullanılmasını kınadığını dile getiren Nağdalyan, “Sumgayıt katliamı belgelendirilmiştir. Azerbaycan tarafından gerçeklerin çarpıtılması, Ermenilere karşı nefret ve soykırımcı tutumu teşvik eden tehlikeli bir yaklaşımdır. Bakü’de, Kirovabad’da (Gence), Marağa’da, Talış’ta ve diğer yerlerde Ermenilere karşı işlenen cinayetlerin, etnik temizlemelerin ve kitle katliamların cezasız kalması, üstelik temize çıkarılması, Azerbaycan iktidari tarafından teşvik edilen Ermeni karşıtı söylemler, Ramil Safarov’un ve Ermenileri öldüren diğer canilerin kahramanlaştırılması, bütün bunlar güvenliğin oluşturulmasına ve barış sürecine zarar veriyor.

Ermenilerin sayısının azaltılması ve Azerilerin sayısının artırılması yoluyla Artsakh’ın demografik yapısını değiştirmek yönündeki Azerbaycan’ın niyetini ve bu hedefle gerçekleştirdiği politikasını açığa vuran Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Artsakh halkının varoluşsal fiziksel güvenliği konusunda Ermeni tarafının temel endişesinin 1988’de olduğu gibi bugün de güncel olduğunun altını çiziyor” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ı, Sumgayıt’taki kitle katliamların doğru değerlendirilmesi, inkarcılığın durdurulması ve kurbanların ve kurtulanların haysiyetine saygı gösterilmesi için siyasi irade sergilemeye çağıran Nağdalyan, halkaları barışa hazırlamak sürecine katkı sağlamaya davet etti.

Hatırlanacağı üzere, Sumgayıt şehrinin 70. kuruluş yıldönümünde konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ’ın demografik yapısının değiştirilmesine yönelik planlı bir politika sürdürüldüğünü dile getirerek, bu politikanın tam olarak hayata geçirilmediğinden dolayı üzüntüsünü ifade etmişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+