Episkopos Sahak Maşalyan`ın, Türkiye Ermeni patriği olarak seçilme şansı daha büyük - Gündem
16 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մանի / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

09 Aralık 2019  

Episkopos Sahak Maşalyan`ın, Türkiye Ermeni patriği olarak seçilme şansı daha büyük -

Episkopos Sahak Maşalyan`ın, Türkiye Ermeni patriği olarak seçilme şansı daha büyük Episkopos Sahak Maşalyan`ın, Türkiye Ermeni patriği olarak seçilme şansı daha büyük

8 Aralık 2019 tarhinde İstanbul Ermeni toplumu, 85. Patriğini seçecek sivil delegeleri seçti. Patrik seçimi 11 Aralık’ta yaılacağına rağmen, Müteşebbis heyeti tarafından yayınlanan ilk sonuçlar, Episkopos Sahak Maşalyan’ın daha çok seçilme şansına sahip olduğunu düşündürüyor.

İki aşamalı olan seçimlerde ilk adım olarak 7 Aralık’ta 17 ruhani delege seçilmişti. 103 sivil delege ise 8 Aralık’ta seçildi.

Müteşebbis heyetinin açıkladığı verilere göre, 8 Aralık’ta turuncu liste 89, mor liste ise 12 delege çıkardı. Bir kişi de bağımsız delege olarak seçildi.

Episkopos Sahak Maşalyan’ın taraftarları olan Turuncular, toplam 9008 oy alırken, Başpiskopos Aram Ateşyan’ın taraftarları Morlar ise, 3529 oy aldı. Bunun yanısıra 753 kişi geçersiz oy kullanırken, 376 kişi de boş oy kullandı. Toplam 13.704 seçmen oy kullandı.

Böylece, bu kadar büyük oy farkını dikkate alarak, 11 Aralıkta yapılacak patrik seçiminde Episkopos Sahak Maşalyan’ın daha büyük seçilme şansı olduğu kaydedilebilir.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+