​Episkopos Sahak Maşalyan Türkiye Ermenileri Patriği seçildi - Gündem
16 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մանի / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

11 Aralık 2019  

​Episkopos Sahak Maşalyan Türkiye Ermenileri Patriği seçildi -

​Episkopos Sahak Maşalyan Türkiye Ermenileri Patriği seçildi ​Episkopos Sahak Maşalyan Türkiye Ermenileri Patriği seçildi

İstanbul Ermeni Patriği seçimi tamamlandı. Sahak Maşalyan 102, Aram Ateşyan 16 oy aldı. 1 oy da geçersiz sayıldı. Türkiye Ermeni toplumu tarafından seçilen delegeler, 11 Aralık tarihinde Episkopos Sahak Maşalyan’ı patrik olarak seçti.

Maşalyan'ın kazanacağı, henüz 8 Aralık’ta yapılan delege seçiminin sonuçlarından belliydi. Maşalyan’a destek veren Turuncu listeden seçilen delege sayısı 89, diğer aday Başpiskopos Aram Ateşyan’a destek veren Mor listeden seçilen aday sayısı 12 olmuştu.

Bugün İstanbul Ermeni toplumu için gerçekten tarihi bir gündür, çünkü 12 yıllık belirsizlik dönemi artık geride kalmış sayılabilir. 12 yıl boyunca önderi olmayan toplumda, eğitim ve idare alanlar dahil birtakım sorunlar birikti. Bu belirsizlik döneminin son bulmasıyla yeni patrikten biriken sorunlar için köklü çözümler beklenecek. Ancak her şeyden önce sorunlardan kutuplara bölünmüş toplumun tekrar birleşme beklentisi var.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+