​Kilikya Ermeni Katolikosu 1. Aram: ``Cumhurbaşkanı Ruhani, İran`da Ermenilerin tarihi varlığını sav - Gündem
16 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մանի / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

30 Aralık 2019  

​Kilikya Ermeni Katolikosu 1. Aram: ``Cumhurbaşkanı Ruhani, İran`da Ermenilerin tarihi varlığını sav -

​Kilikya Ermeni Katolikosu 1. Aram: ``Cumhurbaşkanı Ruhani, İran`da Ermenilerin tarihi varlığını sav ​Kilikya Ermeni Katolikosu 1. Aram: ``Cumhurbaşkanı Ruhani, İran`da Ermenilerin tarihi varlığını savunuyor

Kilikya Ermeni Katolikosi Birinci Aram İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nın her zaman İran'daki Ermenilerin tarihi varlığını savunduğunu ifade etti.

İran’ın Beyrut Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Abbas Hameyar ile bir araya gelen Aram Katolikos, bu görüşmede yaptığı açıklamada, İranlı yetkililerin bilgeliği ve Ermenilerin farkındalığı sayesinde Ermenilerin İran hükümetiyle sorun yaşamadıklarını belirtti.

‘Irak, Suriye, Lübnan ve İran'da Hıristiyanların her zaman zülme ve baskıya maruz kalmadığını söylemiştim, ancak bazı Batılı ülkeler buna inanmıyor ve IŞİD örneğini veriyor' diyen Ermeni lider, 'IŞİD, Ermeniler de dahil olmak üzere Hristiyanlardan önce müslümanlar için bir tehdittir' ifadesini kullandı.

Abbas Hameyar da bu görüşmede yaptığı açıklamada, İran'ın Ermenilerle ilişkilerinin derinliğini işaret ederek, “Ermeni milletvekilleri Paris'te Nufel Luşato'da İslam Devrimi'nin zaferinden önce İmam Humeyni ile bir araya gelerek, ona Ermenilerin devrimdeki rolünü sorduklarında, İmam Humeyni şöyle söylemiştir: 'Ermeniler, İran'ın ve İran halkının bir parçasıdır’ diye konuştu.

Hameyar, ‘Ermeniler, İran'da vatanı uğruna şehitler vermiş ve İran'ın bilimsel, teknik ve kültürel hareketinin gelişmesine katkıda bulunan İran toplumunun ayrılmaz bir parçasıdır’ diye ekledi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+