​Hrant Dink, öldürülüşünün 13. yılında Türkiye`de ve dünyanın birtakim şehirlerinde anılacak - Gündem
31 Temmuz 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հրոտից / Օր : / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

16 Ocak 2020  

​Hrant Dink, öldürülüşünün 13. yılında Türkiye`de ve dünyanın birtakim şehirlerinde anılacak -

​Hrant Dink, öldürülüşünün 13. yılında Türkiye`de ve dünyanın birtakim şehirlerinde anılacak ​Hrant Dink, öldürülüşünün 13. yılında Türkiye`de ve dünyanın birtakim şehirlerinde anılacak

Türkiye’de yayınlanan Ermeni “Agos” Gazetesi kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hrant Dink, öldürülüşünün 13. yılında Türkiye’de ve başka ülkelerde düzenlenen etkinliklerle anılacak. 19 Ocak’ta saat 15:00’da Hrant Dink’in öldürüldüğü yerde, eski Agos gazetesinin bulunduğu Sebat Apartmanı’nın önünde bir anma düzenlenecek. Aynı gün saat 12.00’de Balıklı Mezarlığı’ndaki kabri başında da anılacak. Anma öncesinde Bakırköy Surp Asdvadadzni Kilisesi’nde Hokehanikst duası gerçekleştirilecek.

16 Ocak saat 19.00’da “DurDe Platformu” ile “Antikapitalistler Platformu”, İstanbul’daki Cezayir Toplantı Salonu’nda Hrant’ın anısına bir söyleşi düzenleyecek. 17 Ocak’ta Aras Yayınları Yesayan Salonu'nda Umut Tümay Aslan'ın Hrant Dink anısına bir konuşması olacak. 19 Ocak’ta İzmir, Ankara, Bodrum şehirlerinde de Hrant Dink’in anısına ithaf olunan anma etkinlikleri düzenlenecek. “Vomank” grubu da, İstanbul Beyoğlu”ndaki Hancı Sahne’de 19 Ocak akşam saat 21.00’de bir konser verecek.

Bunun yanısıra, Türkiye dışında da birtakım anma etkinlikler düzenlenecek. İngiltere’de, Londra'daki Surp Yeğişe (St. Yeghiche) Ermeni Kilisesi'nde 19 Ocak saat 18.00'de bir etkinlik düzenlenecek. ABD’de Ermeni bir aktivist grup olan Zoravik, 19 Ocak saat 19.30’da Harvard’da Boylston salonunda yer alacak bir anma töreni yapacak. Los Angeles’ta ise 19 Ocak’ta İstanbul Ermenileri Organizasyonu tarafından bir anma töreni düzenlenecek.

Almanya’da, Berlin’deki Maxim Gorki Tiyatrosu’nda 19 Ocak‘ta bir anma düzenlenecek. Etkinlikte Türkiye, Gürcistan ve Ermenistan’dan gelen müzisyenler, panelde ise Hrant Dink Vakfı’ndan gelen konuşmacılar yer alacak. Ulm ve Augsburg'da da Hayko Bağdat'ın konuşmacı olarak katılacağı anma toplantıları gerçekleştirilecek. Kanada’nın başkenti Ottawa’da ve ikinci en büyük şehri olan Montreal’da 18 ve 19 Ocak tarihlerinde, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da ise 19 Ocak’ta anma etkinlikleri düzenlenecek. Avusturya’nın başkenti Viyana’da ise 19 Ocak günü Surp Hıripsime Ermeni Kilisesi’nde Hrant Dink anısına bir Hokehankist ayini gerçekleştirilecek.

Hatırlanacağı üzere, Türkiye’de yayınlanan Ermeni “Agos” Gazetesi kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007 tarihinde İstanbul'da öldürüldü. Cinayet üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen Dink davası henüz tamamlanmadı, tüm sorumlu ve suçlular hak ettikleri şekilde cazanlandırılmadı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+