​Ermeni lavaş ekmeği hakkında kitap The National Post tarafından haftanın aşçılık kitabı olarak tanı - Gündem
21 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

17 Ocak 2020  

​Ermeni lavaş ekmeği hakkında kitap The National Post tarafından haftanın aşçılık kitabı olarak tanı -

​Ermeni lavaş ekmeği hakkında kitap The National Post tarafından haftanın aşçılık kitabı olarak tanı ​Ermeni lavaş ekmeği hakkında kitap The National Post tarafından haftanın aşçılık kitabı olarak tanındı

Yazar Kate Leahy, fotoğrafçı John Lee ve şef aşçı Ara Zada’nın hazırladığı “Lavaş. 1000 yemek çeşitleri oluşturan ekmek, Ermenistan’dan salatalar, ragu ve farklı yemek tarifleri” adlı aşçılık kitabı The National Post yayıncılığı tarafından haftanın en iyi kitabı olarak tanındı.

Bu kitapta Ermenistan ve Artsakh’taki (Karabağ) mutfak tanıtılıyor. Mezelerden ana yemeklere ve tatlılara kadar bütün yiyeceklere dikkat edilmiş ve özellikle UNESCO’nun Maddi olmayan kültürel miras listesine dahil olan Ermeni lavaş ekmeğine özel yer verilmiştir.

Ermeni Soykırımından önce lavaş ekmeğinin Osmanlı İmparatorluğundaki Ermeni köylerinde ve Batı Ermenistan’da yaygın olduğunu ifade edilmiştir yazıda.

Kitapta yer alan bilgilere göre Sovyetler Birliği döneminde her ne kadar da Ermenilere Rus ekmeği kullanmaya mecbur kılınmışsa yine de Ermeniler lavaş ekmeğinden vazgeçmemişler.

Lavaş ekmeği 26 Kasım 2014 tarihinde UNESCO’nun kararıyla Ermenistan adına Maddi olmayan kültürel miras listesine dahil edildi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+