​Kanada’da Ermeni Soykırımı tanıklarından 105 yaşındaki Yevgenya Papazyan vefat etti - Gündem
22 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

18 Ocak 2020  

​Kanada’da Ermeni Soykırımı tanıklarından 105 yaşındaki Yevgenya Papazyan vefat etti -

​Kanada’da Ermeni Soykırımı tanıklarından 105 yaşındaki Yevgenya Papazyan vefat etti ​Kanada’da Ermeni Soykırımı tanıklarından 105 yaşındaki Yevgenya Papazyan vefat etti

14 Ocak tarihinde Kanada’nın Toronto şehrinde Ermeni Soykırımı tanıklarından 105 yaşında olan Yevgenya Papazayan hayata gözlerini yumdu.

Yevgenya Papazyan 1915 yılında o zamanki Osmanlı İmparatorluğunda dünyaya geldi. Kendisi asla ebeveynlerini görmedi. Babası 1915 yılında askerliğe gittikten sonra geri dönmemiş, annesi ise Yevgenya doğduktan sonra öldü.

Çok büyük ve kalabalık bir aileden gelmesine rağmen yetimhanelerde büyüdüğünden dolayı hiç bir akrabasını görmedi. Yunanistan’daki yetimhanelerden sonra Ermeni bir çift onu evlat edindi ve Mısır’ın başkenti Kahire’ye götürdü.

15 yaşındayken Yevgenya Kahire’de Karapet Kokoryan ile evlendi.

1915 yılında Ermeni Soykırımı döneminde onun ailesi dağlara kaçmış. O zaman Yevgenya’nın annesi hamileydi ve çocuğunu bir derede doğurdu. Yanındakiler çocuğu oraya terk etmesini tavsiye ettiler, çünkü çok zor ve .etin bir yol bekliyordu ileride. Fakata annesi bu Tanrı’ya karşı bir günah olur diyerek kızını terk etmedi.

Doğurduktan çok geçmeden halsizlikten Yevgenya’nın annesi vefat etmiş ve ondan sonra Yevgenya annesiz ve babasız büyüdü.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+