​Sanasaryan Han`` Ermeni okulu şimdi de otele dönüşecek - Gündem
03 Ağustos 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արամ / Ժամ : Արփող

Gündem :

23 Ocak 2020  

​Sanasaryan Han`` Ermeni okulu şimdi de otele dönüşecek -

​Sanasaryan Han`` Ermeni okulu şimdi de otele dönüşecek ​Sanasaryan Han`` Ermeni okulu şimdi de otele dönüşecek

Ermeni çocuklarının eğitimi için yapılan ancak devlet tarafından el konularak kullanımına izin verilmeyen Eminönü'ndeki Eski Emniyet Müdürlüğü binası Sanasaryan Han 5 yıldızlı otel oluyor.

Deniz Gezmiş’ten Alparslan Türkeş’e, Aziz Nesin’den Nihal Atsız’a kadar pek çok siyasinin sorgulandığı ve işkence gördüğü Eminönü’ndeki eski Emniyet Müdürlüğü binası Sanasaryan Han 5 yıldızlı otel oluyor. Restorasyon ihalesini kazanan şirket, hanı 35 yıllığına otel olarak işletecek.

İstanbul'un tarihi hanlarından biri olan Sanasaryan Han, Türkiye Ermeni toplumunun da gasp edilen en önemli mülklerinden biri. 1895'te, Mıgırdiç Ağa Sanasaryan'ın isteğiyle mimar Hovsep Aznavur tarafından inşa edildi. Han, okumakta zorluk yaşayabilecek Ermeni çocuklarının eğitimi için kullanılmak üzere Türkiye Ermenileri Patrikhanesi'ne bağışlandı, kısa bir süre sonra Han'a devlet tarafından el konuldu.

Sanasaryan Han, devlet eline geçtikten sonra uzun yıllar İstanbul Emniyet Müdürlüğü olarak kullanıldı.

Darbe dönemlerinde sorgu ve işkencelere ev sahipliği yapan bina, odalarının küçüklüğünden dolayı "tabutluk" olarak anıldı. Nazım Hikmet, Ece Ayhan, Aziz Nesin, İlhan Selçuk, TKP üyesi Dr. Hayk Açıkgöz, Jak ve Vartan İhmalyan, Aram Pehlivanyan burada işkence gören solcular arasında sayılıyor. 1944 Irkçılık-Turancılık davası sanıkları Alparslan Türkeş ve Nihal Atsız da Sansaryan'ın "tabutluk"larında işkenceden geçirilmişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+