​Sanasaryan Han’ı hakkında Türkiye Ermeni Patrikliğinden açıklama - Gündem
14 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

27 Ocak 2020  

​Sanasaryan Han’ı hakkında Türkiye Ermeni Patrikliğinden açıklama -

​Sanasaryan Han’ı hakkında Türkiye Ermeni Patrikliğinden açıklama ​Sanasaryan Han’ı hakkında Türkiye Ermeni Patrikliğinden açıklama

Ermeni çocuklarının eğitimi için yapılan ancak devlet tarafından el konularak kullanımına izin verilmeyen Eminönü'ndeki Eski Emniyet Müdürlüğü binası Sanasaryan Han’ın 5 yıldızlı otel olacağına dair karardan sonra bununla ilgili yankılar sürmeye devam ediyor.

Konuyla alakalı bir açıklama da Türkiye Ermeni Patrikliğinden geldi. Patriklik Sekreteryası tarafından yapılan açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Patrikliğimiz ve Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında uyuşmazlık konusu olan Sanasaryan Han’ın onarım ve restorasyon karşılığında 35 yıllığına kiralanması için 28.01.2020 tarihinde Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü tarafından ihale düzenleneceğini öğrenmiş bulunmaktayız. Anayasa Mahkemesi’ndeki 2019/6264 sayılı bireysel başvurumuz henüz karara bağlanmadan ve yargı süreci halen devam ederken Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Han’ı ihaleye çıkarmasının hakkaniyete uygun düşmediğini belirtmek isteriz. Ayrıca bu ihalenin ve ihale sonrası aşamaların talep ettiğimiz hak üzerinde bir etkisi olamayacağı da aşikârdır.

Bilindiği üzere Sanasaryan Vakfı, 10.10.1901 tarihinde mahkemece tescil edilen vakıf senedi uyarınca Mıgırdiç Ağa Sanasaryan tarafından fakir Ermeni çocukların eğitim, öğretim, barınma ve yeme-içme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuştur. Mıgırdiç Ağa bu gayesini gerçekleştirmek üzere de Sanasaryan Han’ı satın almıştır. Vakfeden, vakfın tek mütevellisi ve tek yetkilisi olarak ise Ermeni Patriğini tayin etmiştir.

Patrikliğimizce Avukat Ali Elbeyoğlu aracılığıyla Sanasaryan Han’ın tarafımıza iadesi için 12.12.2011 tarihinde İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde dava ikame edilmişti. Davamız yerel mahkeme tarafından reddedilmiş olsa da temyiz aşamasında haklılığımız ortaya çıkmış, Yargıtay 1. Hukuk Dairesi, kararında Han’ın tarafımıza iade edilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Ancak karar düzeltme sürecinde Yargıtay 1. Hukuk Dairesi’nin önceki kararından dönmüş ve yerel mahkeme kararını onamış olması ise hayal kırıklığı yaratmıştır. Mülkiyet hakkımızın ihlal edilmesine ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız bireysel başvuru ise henüz sonuçlanmamıştır. Anayasa Mahkemesi’nin yapacağı inceleme sonucunda adil ve vicdani bir karar tesis edeceğine dair inancımız tam olup, yargı sürecinin ülkemiz hukuk sisteminin yüz akı olacak şekilde sonuçlanacağına dair umudumuzu sürdürmek istiyoruz. Ayrıca Han’dan elde edilecek her türlü gelirin vakıf amacına uygun bir biçimde kullanılmak üzere Patrikliğimize verilmesi için Avukat Ali Elbeyoğlu aracılığıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yapılan başvuruya cevap verilmemesi üzerine Ankara 14. İdare Mahkemesi’nde 19.06.2019 tarihinde açılan dava da halen inceleme aşamasındadır.

Patriklik makamı olarak cemaatimiz tarihinde önemli bir yere sahip olan Sanasaryan Han’a, vakfın kurucusu Mıgırdiç Ağa Sanasaryan’ın vasiyetine sahip çıkılması bağlamında tarafımızca gerekli özenin gösterildiğini ve ilgili hukuk sürecinin yakinen takip edildiğini bu vesileyle kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+