​Ermeni insan hakları savunucusu Avazyan.Polisler geldi götürüyorlar - Gündem
27 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Վահագն / Ժամ : Բաւական

Gündem :

13 Şubat 2020 - Bu haber 6.879 kez okundu.  

​Ermeni insan hakları savunucusu Avazyan.Polisler geldi götürüyorlar

​Ermeni insan hakları savunucusu Avazyan.Polisler geldi götürüyorlar ​Ermeni insan hakları savunucusu Avazyan.Polisler geldi götürüyorlar
Türkiye'de insan hakları savunucusu Ermeni vatandaşı Arlet Natali Avazyan, Twitter hesabından paylaştığı mesajla gözaltına alındığını söyledi. Avazyan, "Polisler geldi götürüyorlar" diye yazdı.

Avazyan sosyal medya hesabı Twitter'dan, "İstanbul da ağabeyimin evini polisler basmış, beni arıyorlarmış. Hazırlandım, bulunduğum adreste gelip beni almalarını bekliyorum. Tansiyon hastasıyım son 2 gündür çok yüksek tansiyonum. Eğer sağlığımla ilgili (ölüm, beyin kanaması vs) geçirirsen sorumlusu mevcut hükûmettir." paylaşımını yaptı.

Avazyan son paylaşımında ise şunları kaydetti:

"Annem Adanalı, babam Malatyalı dediğim için de hakkımda soruşturma açmışlar"

Hatırlanacağı üzere Avazyan 8 Ekim 2019'da, “1988 Mevlüt Çavuşoğlu Ailesi. Bakan Çavuşoğlu'nun babasının lakabı hırsız Kürt Osman, Erzurum Horasan'dan sürgünle gitmişler” paylaşımı nedeniyle Çavuşoğlu ve ailesinin şikâyeti üzerine gözaltına alınmıştı.

Arlet Natali Avazyan kimdir?

Avazyan Türk sosyal medya fenomeni. Medyada Ümit Torosyan adıyla da geçiyor. Malatya Hekimhanlı, İstanbul’da yaşıyor. Sosyal medyada tarihi fotoğraflar paylaşmasıyla ünlenen ve fenomenleşen Natali Avazyan’a, dünyanın birçok yerinden fotoğraflar atılıyor.

Sosyal medyada 135 bin takipçisi var, paylaşım sayısı ise 193 bin. Her gün bir sürü şehre, bölgeye ait fotoğraflarını paylaşıyor. 1900’lerden başlayıp günümüze kadar gelen birçok fotoğrafı paylaşan Avazyan’ın, tarihi fotoğraf arşivi büyükbabasına dayanıyor. Büyük babası 100 yaşındayken vefat etmiş. Bu sebeple arşivin 100 yıllık bir geçmişi var. Büyükbabası ABD’ye gidip geldikten sonra, ticaret yapıyor olması sebebiyle, Türkiye’nin her bölgesini il il gezmiş, gezerken de fotoğraflamıştır.

Ailenin tek koleksiyonu fotoğrafla sınırlı kalmamış aynı zamanda halı, kilim koleksiyonları da varmış. Twitter’da fotoğraf paylaşmaya başlamasının en önemli sebebi de tarihe olan düşkünlüğüymüş. Paylaştıkça ilgi görmesi, onu daha da heveslendirmiş ve onu bir fenomene dönüştürmüş. Arşiv büyük, haliyle paylaşımlarında hız kesmeyen Avazyan’a farklı şehirlerden de fotoğraflar gelmeye başlamış, o fotoğrafları da paylaşıyormuş. 2019 yılında, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ailesine ait olduğunu ispatlayan bir fotoğraf paylaşımı yapmasıyla gündeme oturdu.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+