​Suriye`nin `Ermeni Soykırımı` kararına Türkiye`den açıklama - Gündem
27 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Վահագն / Ժամ : Բաւական

Gündem :

15 Şubat 2020 - Bu haber 9.523 kez okundu.  

​Suriye`nin `Ermeni Soykırımı` kararına Türkiye`den açıklama

​Suriye`nin `Ermeni Soykırımı` kararına Türkiye`den açıklama ​Suriye`nin `Ermeni Soykırımı` kararına Türkiye`den açıklama
Suriye Parlamentosu'nun 'Osmanlı'nın Ermenilere uyguladığı soykırım suçunu' mahkum eden kararına ilişkin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, 'başlı başına bir ibret vesikası' açıklamasında bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Suriye Parlamentosu'nun 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıma kararını "başlı başına bir ibret vesikası" olarak tanımladı.

Aksoy, söz konusu karara ilişkin bir soruya verdiği yazılı yanıtta, "Suriye rejimi parlamentosunda bugün alınan 1915 olaylarını sözde soykırım olarak tanıma kararı başlı başına bir ibret vesikasıdır. Kendi halkına yıllardır çoluk çocuk demeden her türlü katliamı uygulayan, milyonlarca kişiyi yerinden eden ve kimyasal silah kullanmadaki mahareti iyi bilinen bir rejimin ikiyüzlülüğünün fotoğrafıydı" açıklamasında bulundu.

"Esad yönetiminin neden olduğu insani dramın" devam ettiğini ve "tarihin en vahim felaketlerinden birinin Türkiye'nin sınırında yaşandığını" söyleyen Aksoy, "Bu mesnetsiz iddiaların uluslararası meşruiyetini kaybetmiş zalim bir rejim tarafından öne sürülmesi ise iddiaların arkasında yatan çarpık zihniyetin açık bir göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Suriye Parlamentosu Osmanlı'nın Ermenilere uyguladığı 'soykırım' suçunu mahkum eden kararı oybirliğiyle kabul etti.

Alınan kararla Suriye, Lübnan’ın ardından 'Ermeni Soykırımı'nı tanıyan ikinci Arap ülkesi oldu.
Bu haber hab.....tr kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+