​Paşinyan: Tigran Mets, Pompeius ile müzakere ettiğinde Güney Kafkasya’da `Azerbaycan` diye bir dev - Gündem
05 Ağustos 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ահրանք / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

17 Şubat 2020  

​Paşinyan: Tigran Mets, Pompeius ile müzakere ettiğinde Güney Kafkasya’da `Azerbaycan` diye bir dev -

​Paşinyan: Tigran Mets, Pompeius ile müzakere ettiğinde Güney Kafkasya’da `Azerbaycan` diye bir dev ​Paşinyan: Tigran Mets, Pompeius ile müzakere ettiğinde Güney Kafkasya’da `Azerbaycan` diye bir devlet yoktu

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 56. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen bir panelde Dağlık Karabağ konusunu tartıştı. Ermenistan ve Azerbaycan liderleri tarihte ilk kez canlı yayında karşı karşıya gelerek kamuoyu önünde açık tartışma gerçekleştirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ‘Karabağın Azerbaycan’ın hep bir parçası olduğunu’ ispat etmek için tarihin derinliklerine doğru yolculuk yapmaya çalıştı.

Aliyev “19. yüzyılın başlarında Yerevan’da nüfusun yüzde 70’I Azerbaycanlılardı, ancak şu an ben bununla ilgili konuşmam” diye iddia etti.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise Aliyev’e cevaben şunları kaydetti:

“Tigran Mets (Büyük Tigran) döneminde (Ermeni Kralı M. Ö. 95-55) tüm bölgemizde sadece 2 millet vardı: Ermeniler ve Gürcüler. Sadece Tigran Mets döneminde değil, Bagratuni ve Arşakuni Kralıkları dönemlerinde de öyleydi.

Bunu herhangi bir tarih kitabında da bulunabilir. Aliyev’in tarihte daha derinlere gitmemesi için söyleyim: Tigran Mets, Roma Lideri Pompeius ile müzakere ettiği zaman ne Güney Kafkasya’da ne de başka bir yerde 'Azerbaycan' diye bir devlet yoktu.

Paşinyan, gerekirse tarihin daha derinliklerine gidebileceğini ancak bunun bir anlamı olmadığını vurguladı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+