​Taşnak Partisi’ndan Suriye’nin Yerevan Büyükelçiliğine teşekkür yürüyüşü - Gündem
19 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

17 Şubat 2020  

​Taşnak Partisi’ndan Suriye’nin Yerevan Büyükelçiliğine teşekkür yürüyüşü -

​Taşnak Partisi’ndan Suriye’nin Yerevan Büyükelçiliğine teşekkür yürüyüşü ​Taşnak Partisi’ndan Suriye’nin Yerevan Büyükelçiliğine teşekkür yürüyüşü

Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnak Partisi-EDF) Suriye Parlamentosu tarafından Ermeni Soykırımı’nı tanıyan ve kınayan tasarının kabul edilmesinden dolayı başkent Yerevan’daki Suriye Büyükelçiliğine doğru bir teşekkür yürüyüşü düzenledi.

16 Şubat’ta gerçekleştirilen yürüyüşe katılan EDF Yürütme Kurulu üyesi, Ermenistan’ın eski Ekonomi Bakanı Artsvik Minasyan “Etkinliğin amacı, Suriye Büyükelçiliğine düzenlenen bu yürüyüşle Suriye halkına, Parlamentosuya ve bu önemli kararın alınmasına katkıda bulunan tüm sorumlu yetkililere minnettarlığımızı ve teşekkürlerimizi ifade etmesidir. Bu aynı zamanda hem Arap dünyasına hem de henüz Ermeni Soykırımı'nı tanımayan ülkelere bir mesajdır” diye konuştu.

Yürüyüşün katılımcıları Suriye'nin Ermenistan Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Muhammed Haj İbrahim tarafından karşılandı.

İbrahim “Suriye Parlamentosu'nun Ermeni Soykırımı'nı tanıyan ve kınayan kararı kabul etmesinden gurur duyuyorum, bu tarihi gerçeğin bir kaydıdır. Yüz yıl önce Suriye, Ermeni Soykırımı'ndan sağ kurtulanlara kapılarını açtı” dedi.

Katılımcılar Ermeni Soykırım’ın sırasında ve Suriye’de süren savaşlar’da şehit edilenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Hatirlanacağı üzere Suriye Parlamentosu 13 Şubat tarihinde oybirliğiyle Ermeni Soykırımını tanıyan ve kınayan tasarıyı kabul ettmmişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+