​Ermenistan’da kalp kusuru olan 3 yaşındaki Irak’lı Ezîdî kız ameliyat oldu - Gündem
18 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մասիս / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

25 Şubat 2020  

​Ermenistan’da kalp kusuru olan 3 yaşındaki Irak’lı Ezîdî kız ameliyat oldu -

​Ermenistan’da kalp kusuru olan 3 yaşındaki Irak’lı Ezîdî kız ameliyat oldu ​Ermenistan’da kalp kusuru olan 3 yaşındaki Irak’lı Ezîdî kız ameliyat oldu

Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da bulunan Irak’tan getirilen 3 yaşındaki Arzında 24 Şubat’ta kalp ameliyatı oldu. Ameliyat Yerevan Belediyesine ait “Nork Maraş” Tıp Merkezinde gerçekleştirildi. 10 ssat süren ameliyat başarıyla sonuçlandı, çocuk şimdi reanimasyon bölümündedir ve kendisi nefes alabiliyor.

Irak’ta Ezîdî göçmen bir ailede dünyaya gelen Arzında’nın doğuştan kalp kusuru vardı, fakat Irak’ta böyle bir ameliyat gerçekleştirmeye imkan yoktu.

2019 yılında “Avrora” İnsani Girişiminin ödülüne layık görülen Mirza Dinnayi ve onun Luftbrücke Irak örgütünün ayesinde, “Avrora’nın” desteğiyle 3 yaşındaki Ezîdî kız birkaç gün önce annesiyle Ermenistan’a getirildi ve muayene olduktan sonra “Nork Maraş” Tıp Merkezinde ameliyat oldu.

Çocuğun Ermenistan’a getirilme konusunda kızın ailesine Ermenistan Parlamentosu’nun Ezîdî Milletvekili Rustam Bakoyan, Ermenistan Sağlık Bakanı Arsen Torosyan, Irak’ta Ermenistan Büyükelçisi Hraçya Poladyan ve “Nork Maraş” Tıp Merkezi çok büyük destek sağladılar.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+