​Washington’da ilk defa 15-16’ıncı yüzyıllara ait Ermeni haçkarının kopyası sergilendi - Gündem
02 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Հրանդ / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

13 Mart 2020  

​Washington’da ilk defa 15-16’ıncı yüzyıllara ait Ermeni haçkarının kopyası sergilendi

​Washington’da ilk defa 15-16’ıncı yüzyıllara ait Ermeni haçkarının kopyası sergilendi ​Washington’da ilk defa 15-16’ıncı yüzyıllara ait Ermeni haçkarının kopyası sergilendi
Washington’da bulunan Kutsal Kitap Müzesinde 7 Mart tarihinde ilk defa Ermenistan’da bulunan tarihi Tatev manastırının maketi ve manastırın müze bölümünde yer alan 15-16’ıncı yüzyıllarına ait Ermeni haçkarı (haç taşı) sergilendi.

Bu numuneler müzeye IDeA vakfı ve ‘Avrora’ hümaniter girişimi hediye ettiler ‘Tatever’ teleferiğin ve ‘Tatev’in yeniden doğuşu’ projesinin 10’uncu yıldönümü münasebetiyle.

IdeA vakfının Halkla ilişkiler dairesinden aktarılan bilgilere göre ‘Tatev’in yeniden doğuşu’ projesi çerçevesinde Ermenistan’ın 9’uncu yüzyılına ait manevi, kültürel ve dini merkezlerinden biri olan Tatev manastırının restorasyonu gerçekleştiriliyor.

Kültürel mirasının korunmasına yönelik çalışmalar IDeA vakfının esas faaliyetlerinden biridir ve şimdiye kadar gerçekleştirilen 150 proje bunun bir göstergesidir.

Hediye edilen numuneler Washington’daki Kutsal Kitap Müzesinde kalıcı olarak yer alacaklar ve Ermenistan’daki Tatev manastırını temsil edecekler.

Tatev manastırının maketi ve haçtaşı Eylül 2021 Mart 2022 tarihleri arasında organize edilecek olan ‘Astvatsaşunç: Ermenistan ve Kutsal Kitap’ adlı sergisinde de sergilenecek.

Bu sergi dünyada Hristiyanlığı devlet dini olarak kabul eden ilk ülke Ermenistan’a adanmış olacak.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+