​HDP Milletvekili Paylan’dan, Bakan Ersoy’a Van Başkaledeki Ermeni kilisesine dair soru önergesi - Gündem
24 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

13 Mart 2020  

​HDP Milletvekili Paylan’dan, Bakan Ersoy’a Van Başkaledeki Ermeni kilisesine dair soru önergesi -

​HDP Milletvekili Paylan’dan, Bakan Ersoy’a Van Başkaledeki Ermeni kilisesine dair soru önergesi ​HDP Milletvekili Paylan’dan, Bakan Ersoy’a Van Başkaledeki Ermeni kilisesine dair soru önergesi

HDP Ermeni Milletvekili Garo Paylan, Van Başkale’deki Ermeni Kilisesinin, İran’ın Khoy kenyinde meydana gelen depremden gördüğü zararla ilişkin Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlanması istemiyle soru önergesi hazırladı.

Paylan şunlar, kaydetti:

Van Başkale’nin Yanal köyünde bulunan 7. yy’a ait olan tarihi ve mimari açıdan önem arz eden kültür mirasları arasında sayılan ve bakımsızlıktan dolayı zaten yıkılma tehlikesi karşı karşıya kalan Soradir Surp Eçmiadzin Ermeni Kilisesi’nin İran”ın Khoy kentinde 24 Şubat 2020 tarihinde meydana gelen deprem sırasında daha fazla zarar gördüğü ve sağ duvar nüşinin yıkıldığı teyid edilmiştir.

Sorular ise şöyle.

- Başkale’deki Soradir Surp Eçmiadzin Ermeni Kilisesi’nin deprem sırasında uğradığı zarar tespit edilmiş midir?

- Tarihi ve mimari açıdan benzersiz olarak nitelenen kilisede oluşan hasarın onarırmı için ödenek tahsis edilecek ve vakit kaybetmeden, onarım çalışmasına başlanacak mıdır?

- Van’da bulunan ve depremden etkilenen diğer kültür varlıkları için kapsamlı bir hasar tespit çalışması yapılmış mıdır?

- Van ilindeki kültürel varlıkların envanteri çıkarılmış mıdır?

- Bakanlığınızın, Van’da bulunan kültür varlıklarının korunması onarılması ve kültür mirası olarak gelecek nesillere aktarılması adına eylem planı nedir?

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+