​Kayseri Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi`ndeki ayin iptal edildi - Gündem
10 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Մուրց / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

23 Mart 2020  

​Kayseri Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi`ndeki ayin iptal edildi

​Kayseri Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi`ndeki ayin iptal edildi ​Kayseri Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi`ndeki ayin iptal edildi
Kayseri'de Anadolu'nun en eski Ermeni kilisesi olan Caferbey Mahallesi’ndeki Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde 20 Mart tarihinde yapılması planlanan “Miçing Ayini”, iptal edildi.

Ayin, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan karar ile iptal edildi. Patriklik tarafından yayımlanan 9 maddelik karara göre, Türkiye’deki tüm kiliselerde her çeşit toplantı ve faaliyet, ikinci bir emre kadar askıya alındı.

Kelime itibariyle “ortanca” anlamına gelen “Miçing”, 49 gün süren Paskalya orucunun ortasına denk gelen günde yapılır. Miçing Ayini bayram havasında kutlanır.

2013 yılında Kayseri’deki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin resmi olarak ibadete açıldığı günden itibaren Ermeni cemaati her yıl Miçing Ayini’ni Kayseri’de kutluyor. Çoğunluğu İstanbul’dan gelen cemaat, Kayseri’de ibadetini yaptıktan sonra İskenderun ve Hatay’daki kiliselerde ibadete devam ediyor.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+