​Ermenistan ve 4 diğer ülke, Türkiye`ye karşı AB`nin yaptırım kararına katıldı - Gündem
22 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

02 Nisan 2020 - Bu haber 124 kez okundu.  

​Ermenistan ve 4 diğer ülke, Türkiye`ye karşı AB`nin yaptırım kararına katıldı

​Ermenistan ve 4 diğer ülke, Türkiye`ye karşı AB`nin yaptırım kararına katıldı ​Ermenistan ve 4 diğer ülke, Türkiye`ye karşı AB`nin yaptırım kararına katıldı
Ermenistan, Kuzey Makedonya, Karadağ, Albanya ile İzlanda, Türkiye’ye karşı Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlara katıldı. Yaptırımların nedeni, Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesinde Türkiye tarafından yapılan izinsiz ve yasa dışı sondaj çalışmalarıdır. Avrupa Birliği, henüz Şubat sonunda Türkiye’ye karşı uygulanan yaptırımları genişletmişti.

“TASS” haber ajansına göre, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borell, konuyla ilgili şu açıklamasını yaptı: “AB aday ülkeler olan Kuzey Makedonya, Karadağ ve Albanya, AB ekonomik alanında yer alan İzlanda, ayrıca Ermenistan, AB kararına katıldı. Bu ülkeler, kendi ulusal politikalarının AB kararına uymasını sağlayacak.”

Hatırlanacağı üzere, Kıbrıs adasının etrafında petrol ve doğal gaz kaynakları arayan Türkiye, bu faaliyetlerini sözde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yapılan bir anlaşma ile gerekçelendiriyor. Ancak Yunanistan ve Kıbrıs, bu faaliyetlerin tamamen izinsiz ve uluslararası yasalara aykırı olduğunu vurgulayarak sondaj çalışmalarının sonlandırılmasını talep ediyor.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+