​Ermenistan ve 4 diğer ülke, Türkiye`ye karşı AB`nin yaptırım kararına katıldı - Gündem
03 Ağustos 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արամ / Ժամ : Արփող

Gündem :

02 Nisan 2020  

​Ermenistan ve 4 diğer ülke, Türkiye`ye karşı AB`nin yaptırım kararına katıldı -

​Ermenistan ve 4 diğer ülke, Türkiye`ye karşı AB`nin yaptırım kararına katıldı ​Ermenistan ve 4 diğer ülke, Türkiye`ye karşı AB`nin yaptırım kararına katıldı

Ermenistan, Kuzey Makedonya, Karadağ, Albanya ile İzlanda, Türkiye’ye karşı Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlara katıldı. Yaptırımların nedeni, Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesinde Türkiye tarafından yapılan izinsiz ve yasa dışı sondaj çalışmalarıdır. Avrupa Birliği, henüz Şubat sonunda Türkiye’ye karşı uygulanan yaptırımları genişletmişti.

“TASS” haber ajansına göre, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borell, konuyla ilgili şu açıklamasını yaptı: “AB aday ülkeler olan Kuzey Makedonya, Karadağ ve Albanya, AB ekonomik alanında yer alan İzlanda, ayrıca Ermenistan, AB kararına katıldı. Bu ülkeler, kendi ulusal politikalarının AB kararına uymasını sağlayacak.”

Hatırlanacağı üzere, Kıbrıs adasının etrafında petrol ve doğal gaz kaynakları arayan Türkiye, bu faaliyetlerini sözde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yapılan bir anlaşma ile gerekçelendiriyor. Ancak Yunanistan ve Kıbrıs, bu faaliyetlerin tamamen izinsiz ve uluslararası yasalara aykırı olduğunu vurgulayarak sondaj çalışmalarının sonlandırılmasını talep ediyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+