Süryani hak savunucularından Hürmüz Diril için çağrı - Gündem
27 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Վահագն / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

13 Nisan 2020  

Süryani hak savunucularından Hürmüz Diril için çağrı -

Süryani hak savunucularından Hürmüz Diril için çağrı Süryani hak savunucularından Hürmüz Diril için çağrı

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Mehre (Kovankaya) köyünde yaşayan ve 11 Ocak'tan beridir kendilerinden haber alınamayan Keldani toplumundan Şimuni ve Hurmüz Diril çiftinden Şimuni Diril'in cansız bedeni 20 Mart'ta evine yakın bir dere kenarında bulunmuştu. Hurmüz Diril'den ise hala bir haber alınamamakta. Süryani Aydınları, harekete geçilmesi için çağrıda bulundu

Bir grup Süryani aydın aktivist ve hak savunucusunun oluşturduğu Platform Turabdin konuya ilişin açıklama yaptı. “Av değliz” başlıklı açıklamada konuya dair bilgisi olan herkese çağrıda bulunuldu.

Açıklama şöyle


"11 Ocak’ta kaçırılan Hürmüz ve Şimuni Diril çiftinden Şimuni Diril’İn cansız bedenine 20 Mart günü ulaşılmıştır.
Platform Turabdin olarak öncelikle ailesine, yakınlarına ve tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

İnsanlarımıza binlerce yıldan beri yaşadıkları topraklarında yaşayabilmesi maalesef çok görülmektedir. Özellikle 1915’den bu yana hıristiyan halkları 'av' olarak gören avcılar belli ki ellerinden hala silahı indirmemiştir.

Dönem dönem av sezonu açılmış ve devletin açık çağrısı ile köyüne dönüp kendi halinde yaşayan insanlarımız bir kez daha 'av' olarak görülmüşlerdir.

Bu iki insanımızı kimin ya da kimlerin kaçırdığı ve Şimuni Diril’i kimin katlettiğini henüz bilmemekle birlikte ayrımcı ve nefretçi egemen zihniyeti biliyoruz.

Henüz fail ya da failler bilinmemekle birlikte ortada olan somut bir şey var ki; olay etkili bir şekilde soruşturulmamaktadır.


Resmi makamlar daha ilk günlerde arama kurtarma faaliyeti sürdürmemiş, göstermelik bir fotoğraf verip, haber servis ederek köyden ayrılmışlardır.

Halen de arama çalışması yapılmamaktadır. Nitekim Şimuni Diril’in cansız bedeni kendi oğlu tarafından bulunmuştur.

Halen kayıp Hürmüz Diril için yetkililerin bir an evvel kapsamlı arama kurtarma faaliyeti yürütmesi, Şimuni Diril’in katledilmesine ilişkin ve olayın aydınlatılmasına yönelik hızlı ve etkili soruşturma yürütülmesi şarttır.

Konu hakkında bilgisi olan ve elinde bir imkan olan her bireyin ve her kurumun bunu açıklaması da gereklidir.

Tüm bu süreçte de şeffaf bir şekilde kamuoyunun bilgilendirilmesi gereklidir.
Platform Turabdin olarak da bu olayın takipçisi olacağımızı ve tüm kesimlerin de bu olaya duyarlılık göstermesi gerektiğini belirtmek isteriz."Bu haber Agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (Agos) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+