​Paskalya ayinine Korona düzenlemesi - Gündem
27 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Վահագն / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

20 Nisan 2020  

​Paskalya ayinine Korona düzenlemesi -

​Paskalya ayinine Korona düzenlemesi ​Paskalya ayinine Korona düzenlemesi

Süryaniler, Mardin'deki tarihi Kırklar Kilisesi'nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına uyarak Paskalya Bayramı dolayısıyla ayin düzenledi. Ayine sınırlı sayıda katılımcı katıldı.

Farklı dil ve dinlerden vatandaşların yüzyıllardır birlikte yaşadığı Mardin'de Süryani din görevlilerinin aldığı karar neticesinde geçen ay manastır ve kiliselerde Pazar ayini başta olmak üzere ibadet ve ziyaretlere ikinci bir duyuruya kadar ara verilmişti. Bu kapsamda Paskalya Bayramı dolayısıyla bugün Kırklar Kilisesi'nde sosyal mesafe kurallarına uyularak sınırlı sayıda katılımcı ile ayin düzenlendi. Ayini Başpapaz Gabriel Akyüz yönetti. Kırklar Kilisesi'nde din adamlarının katıldığı ayinde Türkçe, Arapça, İbranice ve Süryanice ilahiler okundu. İncil'den bölümlerin de okunduğu ayinde, Akyüz, koronavirüs salgınının bir an önce sona ermesi için dua etti. Ayinin ardından görevliler, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak bayramlaştı, mum yakıp dua etti. Görevliler ayini sosyal medyada canlı yayınlayarak Süryani vatandaşların evlerinde izlemesini sağladı.

Akyüz, Süryaniler için çok önemli bir bayrama girdiklerini, bu kapsamda tedbirlere uyarak ayin düzenlediklerini söyledi.

Geçmişten bu yana benzer salgın hastalıklarla karşı karşıya kaldıklarını aktaran Akyüz, "Bizim görevimiz dua etmek. Salgının sona ermesi için dua ediyoruz."dedi.

Bu haber mardinlife kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (mardinlife) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+