28 yıl önce bugün Şuşi kusursuz askeri operasyonu sonucunda Azerbaycan işgalinden kurtuldu - Gündem
24 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

09 Mayıs 2020 - Bu haber 174 kez okundu.  

28 yıl önce bugün Şuşi kusursuz askeri operasyonu sonucunda Azerbaycan işgalinden kurtuldu

28 yıl önce bugün Şuşi kusursuz askeri operasyonu sonucunda Azerbaycan işgalinden kurtuldu 28 yıl önce bugün Şuşi kusursuz askeri operasyonu sonucunda Azerbaycan işgalinden kurtuldu
28 yıl önce bugün Dağlık Karabağ Savunma Ordusu ve Ermeni Gönüllü Birlikleri "Dağlarda Düğün" adı verilen operasyonunu mükemmel bir şekilde gerçekleştirerek Şuşi'yi düşman işgalinden kurtardı.

8-9 Mayıs 1992 tarihinde Ermeni askeri tarihinin en parlak operasyonlarından biri olan Şuşi'nin kurtuluşu hayata geçirildi. Bu operasyon efsanevi general Arkadi Ter-Tadevosyan (Kommandos) önderliğindeki yetenekli askeri uzmanlar ve kurtuluş mücadelesi kahramanları tarafından yönetildi.

Operasyona önceden "Düğün Dağlarda" ismi verilmişti. Aynı zamanda 4 yönden saldırıya geçen Ermeni güçler, istisnai cesurluk ve azim sayesinde 9 Mayıs'ta Şuşi'yi tamamen kurtarabildi. 9 Mayıs sabahı saat 04:00 sularında Arkadi Ter-Tadevosyan, hasmın tüm güçlerin şehri terk ettiğini ve Şuşi'nin artık tamamen kurtarılmış olduğunu açıkladı.

1992 yılının Mayıs ayına kadar Şuşi, Dağlık Karabağ Cumhuryeti'nin başkenti Stepanakert'i abluka ve ateş altında tutmak için hasmın en önemli merkezi haline gelmişti. Şehrin coğrafi konumu, bir taraftan hasmı avantajlı duruma koyuyor, diğer taraftan Şuşi'yi tamamen ulşılamaz kılıyordu.

1992 yılının Şubat ayında Hocalı kurtuluş operasyonunu başarıyla sonlandıran Savunma Ordusu, başkent Stepanakert'i ablukadan kurtarma ve Şuşi'yi Azeri işgalcilerden kurtarma operasyonuna koyulmuştu.

Kusursuz bir şekilde gerçekleştirilen Şuşi’nin kurtuluş operasyonu Ermeni askeri tarihinde nadir operasyonlardan biridir. Bu operasyon Karabağ savaşının kaderinde dönüm noktası rolü oynadı. Operasyon 26 saat sürdü ve 9 Mayıs tarihinde Şuşi artık ögürlüğe kavuştu.

Şuşi çatışmasında Ermeni tarafı 57 şehit verirken, karşı Azerbaycan’ın kayıpları 300’e ulaştı. Azerbaycan tarafından ayrıca 600-700 asker yaralandı ve 13 asker esir düştü.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+