​1992 yılında bugün George H. W. Bush Türkiye’ye Ermenistan’a karşı askeri müdahaleden kaçınma çağrı - Gündem
28 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

12 Mayıs 2020  

​1992 yılında bugün George H. W. Bush Türkiye’ye Ermenistan’a karşı askeri müdahaleden kaçınma çağrı

​1992 yılında bugün George H. W. Bush Türkiye’ye Ermenistan’a karşı askeri müdahaleden kaçınma çağrı ​1992 yılında bugün George H. W. Bush Türkiye’ye Ermenistan’a karşı askeri müdahaleden kaçınma çağrısı yaptı
Uluslararası ilişkiler uzmanı Suren Sargsyan 1992 yılında 11 Mayıs tarihinde, Şuşi askeri operasyonundan iki gün sonra ABD Devlet Başkanı George H. W. Bush’un Türkiye’ye Ermenistan’a karşı askeri müdahaleden kaçınma çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

Sargsyan’ın paylaştığı bilgilere göre o zamanki Türkiye Başbakanı Süleyman Demirel 1992 yılında bugün ABD Devlet Başkanını aradı ve telefon konuşması 11 dakika sürdü.

Bu telefon görüşmesiyle ilgili saklanan belge ABD’nin Türkiye’ye baskı uygulayıp Ermenistan’a karşı askeri müdahalede bulunmayı önlediğini gösteriyor.

İşte o tarihi telefon konuşmasından alıntılar:

ABD Başkanı Bush – Dağlık Karabağ konusunda bizim mesajımızı aldığınızı biliyorum. Biz barışın sağlanmasını istiyoruz. Sizi de anlıyorum, size karşı bir iç baskı var. Sizi sakin olmaya ve herhangi bir askeri müdahale bulunmamaya çağırıyorum. Durum gerçekten çok sorunludur.

Türkiye Başbakanı Demirel – Ben bizim adamlarımızı da sabırlı olmaya davet ediyorum. Ben onlara askeri müdahalenin imkansız olduğunu söylüyorum. Genel olarak biz bugün sorunu silahla çözemeyiz. Biz Azerbaycanlı kardeşlerimizle de çalışırız.

ABD Başkanı Bush – Geçen hafta sonunda beni Cumhurbaşkanı Ter-Petrosyan aradı ve ben söyledim ki bizi barış yoluyla çözüm gerekiyor.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+