​Ermeni Soykırımı`nı kınayan Çekya`ya Ermenistan Parlamentosu`ndan teşekkür mesajı - Gündem
05 Ağustos 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ահրանք / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

25 Mayıs 2020  

​Ermeni Soykırımı`nı kınayan Çekya`ya Ermenistan Parlamentosu`ndan teşekkür mesajı -

​Ermeni Soykırımı`nı kınayan Çekya`ya Ermenistan Parlamentosu`ndan teşekkür mesajı ​Ermeni Soykırımı`nı kınayan Çekya`ya Ermenistan Parlamentosu`ndan teşekkür mesajı

Ermenistan Milli Meclisi, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan ve kınayan Çekya Parlamentosu’na teşekkür etti․ Ermenistan Parlamentosu’nun Halkla İlişkiler ve Enformasyon Servisi’nden yayınlanan yazılı açıklamada, “20 Mayıs tarihinde Çekya Cumhuriyeti’nin Senatosu, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 75. yıldönümü vesilesiyle Senato Başbakan Yardımcısı Milan Stech tarafından önerilen ve Ermeni Soykırımı dahil her iki Dünya Savaşlarında insanlığa karşı işlenen suçları kınayan kararı oybirliğiyle kabul etti.

Senato Başbakan Yardımcısı Milan Stech, Ermeni Soykırımı’nı kınayan kararın gündemde olduğunu henüz 6 Mayıs 2019 tarihinde Ermenistan’a yaptığı ziyaret sırasında görüştüğü Ermenistan Parlamento Başkanı Ararat Mirzoyan’a söylemişti. “1915’te Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşananların Soykırım olduğundan eminim” diyen Stech, bu gerçeğin Çekya Senatos tarafından kabul edilmesi için çaba harcayacağını dile getirmişti” denildi.

Türkiye ve Azerbaycan tarafından uygulanan güçlü siyasi ve ekonomik baskılara rağmen, adaletin yerine getirilmesine ve Ermeni Soykırımı’nın kınanmasına yönelik adımların devam ettiği vurgulanan açıklamada, Çekya Senatosu’nda Ermeni Soykırımı’nı kınayan kararı gündeme getiren Milan Stech’e, Ermeni Soykırımı’nın tanınmasına yönelik yoğun çabalarıyla bilinen Çekya Senato Başkanı’nın Birinci Yardımcısı Miluse Horska’ya, tüm milletvekililere ve Çek halkına teşekkür edildi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+