Azerbaycan`lı ünlü TV sunucusu: Safarov kahraman değil, bir katil - Gündem
24 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

29 Mayıs 2020  

Azerbaycan`lı ünlü TV sunucusu: Safarov kahraman değil, bir katil -

Azerbaycan`lı ünlü TV sunucusu: Safarov kahraman değil, bir katil Azerbaycan`lı ünlü TV sunucusu: Safarov kahraman değil, bir katil

26 Mayıs 2020 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahekemesi (AİHM), Ermeni subay Gurgen Margaryan’ı Macaristan’da uykuda baltalayan Azerbaycan’lı katil Ramil Safarov’un mahkum edilmesi, Azerbaycan’a iade edilmesi ve affedilmesi vesilesiyle açılan “Azerbaycan ve Macaristan’a karşı Makuçyan ve Minasyan” davasıyla ilgili kararını açıkladı.

Söz konusu kararda AİHM, Azerbaycan’ın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. (yaşam hakkı) ve 14. Maddesinin (ayrımcılık yasağı) ihlal ettiğini kaydederek, etnik nefretten kaynaklanan cinayet için Azerbaycan’lı subayın cezasının infaz edilmesinin Azerbyacan tarafından asılsız olarak engellendiğine vurgu yaptı. Azerbaycan, ayrımcılık konusundaki suçlamaları inkar edemedi.

Karara göre Azerbaycan, mahkeme masrafları karşılamak üzere davacıya 15.143 İngiliz sterlini ödemeli.

AİHM kararının ardından bazı Azerbaycan’lı ünlülerin tepkisi dikkat çekti.

Onlardan biri de Azerbaycan’lı TV sunucusu, model ve oyuncu Tunay Aliyeva, Facebook üzerinden yaptığı bir paylaşımda Safarov’un kahraman değil, katil olduğunu kaydetti.

Aliyeva, “Ramil Safarov kahraman değil, kendi duygularına sahip çıkamayan bir katildir. Elinizdeyse görüşüme saygı duyun, duyamıyorsanız, terbiyenizi gösterin” ifadelerini kullandı.

Aliyeva’nın bu paylaşımını, Azerbaycan’lı siyaset bilimcisi, Azerbaycan hükümet ve parlamentoda üst düzey görevlerde çalışmış olan Ramis Yunus da beğendi.

Azerbaycan’lı bir psikolog olan Narmin Şahmarzade de, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e hitap eden bir paylaşım yaparak, “Sayın Cumhurbaşkanı, Ramil Safarov için ödenecek olan bu tazminat parasını Siz kendi maaşınızdan mı vereceksiniz? Sizin hatalı kararlarınız için neden halk ödemeli?” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Azer Kazımzade ise, Ramil Safarov’un işlediği bu cinayetin Azerbaycan’ın başına daha çok felaketler getirecğine vurgu yaparak, “Uyuyan insanın öldürülmesinden sonra Batı’nın Azerbaycan’a ve Azerbaycan’lıya olan tutumu değişti. Azerbaycan, AİHM’de Ramil Safarov’un davasını kaybetti. Ramil Safarov gibileri yüzünden ülkemize çok zarar veriliyor, ülkemizi öyle bir rezil etti ki, sözle anlatılmaz” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+