​Paylan ve Çelik`ten kiliselere yapılan saldırılarla ilgili soru önergeleri - Gündem
26 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

30 Mayıs 2020  

​Paylan ve Çelik`ten kiliselere yapılan saldırılarla ilgili soru önergeleri -

​Paylan ve Çelik`ten kiliselere yapılan saldırılarla ilgili soru önergeleri ​Paylan ve Çelik`ten kiliselere yapılan saldırılarla ilgili soru önergeleri

HDP milletvekilleri Garo Paylan ve Tuma Çelik Kuzguncuk Ermeni Kilisesi'nin haçının sökülüp yere atılmasıyla yeni bir örneği yaşanan kiliselere yönelik nefret saldırılarını soru önergeleriyle TBMM gündemine taşıdı. Paylan "Bu nefret saldırıları, kiliseye değil camiye yapılsaydı sessiz kalır mıydınız?" dedi.

HDP milletvekili Garo Paylan'ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması talebiyle yönelttiği soru önergesi şöyle:

"İstanbul’daki kiliselere yakın zamanda, defaatle nefret saldırıları gerçekleşti. Mabet kapılarına ayrımcılık ve nefret söylemi içeren ifadeler yazıldı. Kilise kapıları yakılmaya çalışıldı, hatta silahlı saldırı girişimleri oldu. Cumhurbaşkanı ve bakanlar bu nefret saldırılarını kınayan tek bir açıklama yapmadı. Oysa bir Cumhurbaşkanı, ibadethaneye yapılan nefret saldırılarına sessiz kalmamalıydı.

Cezalandırılmayan, kınanmayan nefret suçu tekrarladı. 26 Mayıs 2020 tarihinde, İstanbul Üsküdar’da, Kuzguncuk mahallesinde bulunan Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin haçı sökülüp yere atılarak, bir nefret saldırısı daha gerçekleşti.

Bu bağlamda,

-Sıkça saldırıya uğrayan azınlıklara ait ibadethanelerin güvenlikleri için neden tedbir almıyorsunuz?

-Ermeni Kiliselerine yapılan nefret saldırılarını neden durdurmuyorsunuz?

-Kiliselere yapılan nefret saldırılarını neden kınamıyorsunuz?

-Cumhurbaşkanının “kılıç artığı” gibi nefret söylemleri sürdükçe, nefret suçları durdurulabilir mi?

-Kiliselere yönelik nefret saldırılarını engellememekle, ayrımcılık suçu işlemiş olmuyor musunuz?

-Bu nefret saldırıları, kiliseye değil camiye yapılsaydı sessiz kalır mıydınız?"

HDP milletvekili Tuma Çelik de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi yöneltti. Çelik'in önergesi şöyle:

"Basında yer alan haberlere göre, İstanbul Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nin kapısındaki haç, 23 Mayıs günü kimliği belirsiz bir kişi tarafından yerinden sökülmüştür. Kilisenin güvenlik kamerasında, saldırganın eşkâli görülebilmektedir.

Saldırıyı haber alan kilise yönetimi güvenlik kamerası kayıtlarını polislere iletmiş ve saldırgan hakkında şikayetçi olmuştur.

Kiliselere dönük benzer bir saldırı da 8 Mayıs’ta İstanbul Bakırköy’de bulunan Dznunt Surp Asdvadzadzni Kilisesi’ne yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Kilisenin kapısı kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından ateşe verilmek istenmiştir.

Sadece son bir ay içerisinde ibadete açık olan iki kilise saldırıya uğramıştır. Daha önce de sık aralıklarla kiliseler saldırıya uğramıştır. Türkiye’de nefret saldırıları, aratarak devam etmektedir. Bu saldırılar Hristiyan toplumunda endişe yaratmaktadır.

Bizzat iktidar sözcüleri tarafından nefret içerikli, kutuplaştırıcı, ayrımcılığı körükleyen söylemler kullanmaktadır. Yine iktidara yakınlığıyla bilinen Gerçek Hayat dergisinde Hristiyan ve Musevi dini önderleri hedef gösterilmiştir. Bu söylemler saldırılara zemin yaratmaktadır.

Nefret söyleminin önü alınmadıkça, nefret saldırılarının önüne geçmek mümkün değildir. Nefret söylemi ve saldırılarının yarattığı ağır tahribat Türkiye’nin yakın tarihinde rahatlıkla görülebilir.

Bu bağlamda,

-Kiliselere dönük saldırıların ardından yeni güvenlik tedbirleri alındı mı?

-Bakanlığınızın, artan nefret suçlarını önlemeye dönük bir eylem planı var mıdır?

-8 Mayıs’ta İstanbul Bakırköy’de bulunan Dznunt Surp Asdvadzadzni Kilisesi’ne yönelik gerçekleştirilen saldırıya ilişkin soruşturma hangi aşamadadır?

-Nefret söyleminin engellenmesine yönelik bir eylem planınız var mıdır?

-Son 2 yıl içerisinde nefret suçundan dolayı kaç kişi ceza almıştır?

-Saldırganın kimliği tespit edilmiş midir? Hakkında ne gibi işlemler yapılmıştır?"

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+