​UNESCO’ya çağrı: Ayasofya’yı camiye dönüştürülmekten kurtaralım - Gündem
01 Ekim 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Արեգ / Ժամ : Արփող

Gündem :

08 Haziran 2020  

​UNESCO’ya çağrı: Ayasofya’yı camiye dönüştürülmekten kurtaralım -

​UNESCO’ya çağrı: Ayasofya’yı camiye dönüştürülmekten kurtaralım ​UNESCO’ya çağrı: Ayasofya’yı camiye dönüştürülmekten kurtaralım

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İstanbul’da bulunan, Ortodoks dünyası ve özellikle Rum Ortodoks Kilisesi için çok büyük öneme sahip Hristiyan mirasının ayrılmaz bir parçası olan, şimdi müze olarak kullanılan görkemli Ayasofya kilisesinin yeniden camiye dönüştürülmesi öngörülüyor.

Bilindiği gibi Ayasofya UNESCO Dünya miras listesinde yer alıyor. Bundan dolayı bazı kuruluşlar imza kampanyası başlatıp UNESCO’ya başvuruda bulundu.

Hristiyanların Savunma organizasyonu (IDC), ABD Ermeni Davası Konseyi (ANCA) ve Helen Amerikan Liderlik Konseyi (HALC/Hellenic American Leadership Council) tarafından başlatılan imza kampanyasına katılanlar UNESCO’dan Türkiye’nin Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesine yönelik devamlı dile getirilen tehditlere cevap verilmesini rica ediyorlar.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığını bu eylemin uluslararası kamuoyuya karşı hakaret olduğunu vurgulayarak Türkiye’nin uluslararsı dünya mirasına ve üyesi olan UNESCO’ya saygı göstermesi gerektiğini ifade etti. İmza kampanyası başlatanlar bu açıklamaya katıldıklarını dile getirdiler.

Hatırlanacağı üzere İstanbul'un fethinin yıl dönümünde Ayasofya'da Fetih suresinin okunmasıyla birlikte Ayasofya'nın cami olması tekrar gündeme geldi. Son olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Millet karar verir" demişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+