​Meşhur Ermeni sanatçı Parajanov’un eşi 82 yaşında hayata veda etti - Gündem
20 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Արագած / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

08 Haziran 2020  

​Meşhur Ermeni sanatçı Parajanov’un eşi 82 yaşında hayata veda etti -

​Meşhur Ermeni sanatçı Parajanov’un eşi 82 yaşında hayata veda etti ​Meşhur Ermeni sanatçı Parajanov’un eşi 82 yaşında hayata veda etti

Dünyaca meşhur Ermeni santçısı, film yönetmeni Sergey Parajanov’un eşi Svetlana Sherbatyuk 82 yaşında hayatını kaybetti.

Ermenistan Sinemacılar Birliğinin sayfasında Parajanov’un eşinin vefatıyla ilgili yer alan açıklamada “Büyük santçının hem hayat arkadaşı hem de ‘silah arkadaşıydı’ kendisi. Her zaman Sergey Paracanov’un sanatını, büyük ustanın ismi ve anısı üstün tuttu” ifadeleri kullanıldı.

Sergey Parajanov ve Svetlana Sherbatyuk 1956-1962 yıllarında birlikte yaşadılar. Svetlana 16 yaşındayken evlendi. Onların oğlu Suren Parajanov 1958 yılında doğdu.

Svetlana'nın mesleği tercümanlıktı.

Sergey Paracanov kimdir?

Çocukluk yıılardan beri Paracanov tiyatro ve sinema hayatıyla yaşar. Okulu bitirmekten sonra Tiflis Ulaşım Mühendisleri Enstitüsü’ne kabul ediyor, fakat kısa bir sure sonra söz konusu enstitüyü bırakarak Tiflis Konservatuvare başvurur.1952’de ise Sinematografi Tüm Rusya Devlet Enstitüsü’nden mezun olur.

1954’te profesyonel sinema hayatıyla kendisinden sıkça bahsettiren ve Sovyet sinemasında kendine özgü, farklı yapıtları ile dikkat çeken Paracanov dönemin yönetiminden geniş baskı görmüştür. 1965’e kadar başarılı bir ilerleyişle 9 filmde yönetmenlik yapan Paracanov yükselişini 1975’e dek götürmüş ancak aynı yıl hakkında çeşitli suçlamalardan ötürü tutuklama kararı çıkartılmış ve 1965’den 1973’e dek yaptığı yapıtlarının gösterimi yasaklanmıştır. Neredeyse tüm film ve projelerine geniş bir sansür uygulanmıştır.

Paracanov’un şaheseri Tiflis’te yaşamış Ermeni ozan Sayat Nova’nın hayatı anlatan Nar Rengi filmi olacak.

Sergey Parajanov 21 Temmuz 1990 tarihinde akciğer kanserinden Yerevan’da hayatını kaybetti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+