​Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan’dan ‘Ayasofya’ önerisi - Gündem
25 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

14 Haziran 2020  

​Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan’dan ‘Ayasofya’ önerisi -

​Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan’dan ‘Ayasofya’ önerisi ​Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan’dan ‘Ayasofya’ önerisi

Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan, “Ayasofya ibadete açılsın. Hristiyanlara da bir alan tahsis edilsin. Dünya dinsel barışımızı, olgunluğumuzu alkışlasın. Ayasofya çağın ve insanlığın barış sembolüne dönüşsün” çağrısında bulundu. Maşalyan, “Yeni bir haç ve hilal ihtilafı lüksümüz yok. Dünyanın kurtuluşu haç ve hilal ittifakıdır. Böyle bir barışı dünyaya armağan etme onuru Türkiye Cumhuriyeti Devletine yaraşır” ifadesini kullandı.

Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasına yönelik tartışmalara dahil oldu.

“Ayasofya on bin işçinin emeğiyle, bir servet harcanarak kuruldu. 1500 yıllık sayısız onarım, Fatih Sultan Vakfının emekleri, hepsi bu Mabet ibadet yeri olarak korunsun diyeydi. Müze olsun diye değil” diyen Maşalyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Meraklı turistlerin fotoğraf çekmek için oraya buraya koşuşturması yerine diz çökmüş imanlıların saygı ve huşuyla secde kılmasının, Mabedin fıtratına daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ayasofya ibadete açılsın. Mabet yeterince büyük. Hristiyanlara da bir alan tahsis edilsin. Dünya dinsel barışımızı, olgunluğumuzu alkışlasın. Ayasofya çağın ve insanlığın barış sembolüne dönüşsün” ifadelerini kullandı.

“AYASOFYA’NIN KUBBESİNİ PAYLAŞABİLİRİZ”

Bu önerisi için, “Çok mu ütopik?” sorusunu soran Maşalyan, “Zaten hepimiz aynı gök kubbenin altında yapmıyor muyuz ibadetlerimizi? Ayasofya’nın kubbesini de paylaşabiliriz. İtikatlarımız ayrı olsa da aynı tek Allah’a inanmıyor muyuz? 1000 yıl Hristiyan, 500 yıl Müslüman dualarını duvarlarına emmiş ve onları gizemli varlığında sentezlemiş mabedin buna bir itirazının olacağını zannetmiyorum.

“DÜNYANIN KURTULUŞU HAÇ VE HİLAL İTTİFAKIDIR”

Maşalyan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

* Mabede girin, sessizliği soluyun ve öğrenin ondan. Ayasofya, “Kutsal Bilgelik” mabedi seyrettiği 1500 yüzyıllık insanlık tarihinde barıştan daha değerli bir şeyin olmadığı öğüdünü verecek size. Yeni bir haç ve hilal ihtilafı lüksümüz yok. Dünyanın kurtuluşu haç ve hilal ittifakıdır. Böyle bir barışı dünyaya armağan etme onuru Türkiye Cumhuriyeti Devletine yaraşır.

Bu haber facebook kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (facebook) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+