​Siz Ermeniler pisliksiniz demişti; mahkeme, Murat Övüç’ün savunmasını istedi - Gündem
20 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Արագած / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

20 Haziran 2020  

​Siz Ermeniler pisliksiniz demişti; mahkeme, Murat Övüç’ün savunmasını istedi -

​Siz Ermeniler pisliksiniz demişti; mahkeme, Murat Övüç’ün savunmasını istedi ​Siz Ermeniler pisliksiniz demişti; mahkeme, Murat Övüç’ün savunmasını istedi

Sosyal medya fenomeni Övünç, sarf ettiği ifadelerden dolayı özür dilemişti...

Sosyal medyada Ermenilerle ilgili yaptığı paylaşım dolayısıyla “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak” suçundan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan sosyal medya fenomeni Murat Övüç'ün savunması istendi.

Mahkeme basit yargılama kapsamında duruşma yapmadan kararını verecek.

Ermeni asıllı Amerikalı şov yıldızı Kim Kardashian sosyal medya hesabından Türklerin Ermenilere soykırım yaptığı yönünde paylaşımlarda bulunmuştu. Büyük tepki gören Kardashian’a bir tepki gösteren de sosyal medya fenomeni Murat Övüç olmuştu. Övüç instagram hesabından yaptığı paylaşımda, ''Siz Ermeniler pisliksiniz. Sen kimsin benim Osmanlı büyüklerime barbar diyorsun'' demişti.

1,5 yıl hapsi isteniyor

Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Övüç hakkında, “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak” suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi, 7188 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun gereğince, Övünç'ün dosyasında basit yargılama usulünün uygulanmasına karar verdi. Sanık Övünç ile dosyanın ermeni vatandaşı olan müştekisine tebligat gönderen mahkeme, her iki tarafın beyan ve savunmalarını 15 gün içinde yazılı olarak iletmesini istedi.

Tarafların yazılı beyan ve savunmalarının mahkemeye ulaşmasının ardından, mahkemenin dosyadaki delil durumu ve savunma içeriklerine göre duruşma yapmaksızın karar vereceği öğrenildi. Verilecek olan karara itiraz edilmesi halinde ise normal yargılama usulüne geçileceği bildirildi.

Bu haber t24 kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (t24) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+