​Zıt kutuplarda ilerleyen iki ülke: Türkiye ve Ermenistan - Gündem
26 Ekim 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Սահմի / Օր : Նպատ / Ժամ : Այգ

Gündem :

24 Haziran 2020  

​Zıt kutuplarda ilerleyen iki ülke: Türkiye ve Ermenistan -

​Zıt kutuplarda ilerleyen iki ülke: Türkiye ve Ermenistan ​Zıt kutuplarda ilerleyen iki ülke: Türkiye ve Ermenistan

Courrier International dergisinin Fransızcaya çevirdiği Araz Bedros’un haberinde Türkiye’nin giderek daha popülist bir otokrasiye, Ermenistan’ın da hukuk devletinin pekiştiği bir yöne gittiğine dikkat çekildi.

Beyrut’ta 2017 yılında ortaya çıkan alternatif haber sitesi Daraj’a yayınlanan yazıda şunlar ifade edildi:

“Türkiye giderek daha otoriter bir rejime sahip olurken, Ermenistan iktidar ile vatandaşlar arasında sosyal bir sözleşmenin yeniden kurulması sürecine dahil oldu.

Türkiye, bölgesel etkisini yaymak amacıyla giderek daha fazla diğer ülkelerin topraklarına sahil olurken ve Suriyeli savaşçıları kendilerini ne yakından ne de uzaktan ilgilendirmeyen bir toprakta vekalet savaşı yürütmek için Libya’ya gönderirken, Ermenistan Kafkasya’nın kalbindeki ve Hazar denizi petrol kuyuları yakınındaki Yukarı Karabağ bölgesi konusunda Azerbaycan ile barış görüşmelerine dahil oldu.”

Ermenistan’daki bu değişimin 2018’deki büyük protesto gösterilerinin bir sonucu olduğuna dikkat çeken gazeteci, “Kitlesel gösterilerin eski rejime son verdiği bir yıl oldu” diye not etti.

Protesto eylemleri, Ermenistan’ın 1991’deki bağımsızlık ilanından bu yana en önemli eylemlerdi ve Serj Sarkisyan iktidarına son vermişti.

Bu haber alevinet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (alevinet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(alevinet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
Online Ziyaretçi : 45 ¦ Üye : 0 ¦ Robot : 2 ¦ Bugün Tekil : 5.859 ¦ Çoğul 5.859 ¦ Toplam Tekil : 445.891 ¦ Çoğul : 446.246 ¦ Üye Sayımız : 0 ¦ Ip : 3.236.232.99
+